"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Doç. Dr. Ece Baban

Fenerbahçe Üniversitesi


Doç. Dr. Ece Baban Kimdir

Doç. Dr. Ece Baban Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamlayan Baban, öğrencilik yıllarında üniversiteler arası öykü yarışmasına katılmış, hikaye dalında aldığı ödül sonrası çeşitli dergilerde yazar olarak çalışmaya başlamıştır. Üniversiteden mezun olduğu yıl öğrencisi olduğu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerine başlamıştır. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlayan Baban, aldığı DAAD Üstün Başarı Bursu ile Almanya’da siyasal iletişim üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Marmara Üniversitesi Orta Doğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ikinci doktorasına başlayan Ece Baban aynı yıl Doçentlik unvanını almıştır.

Berlin Freie Üniversitesi ve Köln Üniversitesi’nden kabul alan Baban; aynı zamanda Poznan Ekonomi Üniversitesi’nde ders vermiştir. İletişim ve Uluslararası İlişkiler disiplinlerini bir arada çalışan Baban; füze savunma sistemleri ve transatlantik güvenlik konusunda eğitim almıştır. Terörizm ve güvenlik konularında çalışmalarını yürütürken, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik ve Strateji Daire Başkanlığı’nda Terörizm ve Medya İlişkisi konusunda uzmanlara seminer vermiş, Rakibine Jest Yap kampanyasında Sporda Şiddetsiz İletişim Projesi’ne danışmanlık yapmış ve eğitimleri gerçekleşmiştir.

Oyun Teorisi üzerine çalışmalar yapan Doç. Dr. Ece Baban, NATO TMMM kapsamında Terör ve Medya konusunda seminer vermiştir. Güvenlik ve iletişim alanında ulusal ve uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil eden kadın akademisyenler arasında yer almaktadır. TASAM Kamu Diplomasisi Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Baban, aynı zamanda başlattığı projeler ve sosyal sorumluluk çalışmalarında da aktif olarak yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası alanda birçok çalışması bulunan Doç. Dr. Baban’ın araştırma alanlarının başında oyun teorisi, iletişim stratejileri, Amerika Birleşik Devletleri’nin iletişim odaklı savaş stratejileri, risk toplumlarının imalatı, güvenlik ve algı yönetimi, diplomasi, Orta Doğu’da terörizm, uluslararası ilişkiler ve kitle psikolojisi gelmektedir.

Ece Baban, akademisyenliğin yanında Duru Tiyatro’da tiyatro eğitimini tamamlayarak sertifika almıştır. Tiyatro eğitimine EKOA-Pera’da devam eden Baban, soprano olarak Magma Korosu’nun kuruluş ekibinde yer almıştır. Kendisi aynı zamanda tenis oyuncusudur.

 

  Üyelikler

  • TASAM – Kamu Diplomasisi Enstitü Müdürü
  • DAARD -  Diplomasi Araştırma Derneği Üyesi
  • UİK- Uluslararası İlişkiler Konseyi üyesi
  • Goethe Institut
  • Down Türkiye – Down Sendromu Derneği
  • Lösev
  • 6 Nokta Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi
  • Tohum Otizm
  • Koruncuk Vakfı

 


Doç. Dr. Ece Baban Yazıları


post

DİPLOMASİ SÖZLÜĞÜ-3

Doç. Dr. Ece Baban 15.03.2021 03:45

Abluka - Blockade Bir ülkenin dışarısı ile her türlü trafiğini keserek ulaştırma sistemini işlemez hale getirme.

Detaylı İncele
post

Diplomasi Sözlüğü -2

Doç. Dr. Ece Baban 15.02.2021 02:27

Ad hoc diplomasi tek taraflı ve geçici nitelik taşıyan bir diplomasi türüdür.

Detaylı İncele
post

DİPLOMASİ SÖZLÜĞÜ -1

Doç. Dr. Ece Baban 15.01.2021 01:28

Diplomasi; sözcüğü “Diploma” kelimesinden gelmektedir.

Detaylı İncele
post

TÜRKİYE YOL HARİTASINI BELİRLEMELİ

Doç. Dr. Ece Baban 15.01.2021 01:37

ABD’de Kasım ayında gerçekleşen seçim sonuçları dünya ülkelerinin ilişki ve politikalarını yeniden yapılandırmaları için en önemli gelişmelerden biri olarak tar...

Detaylı İncele
post

BAŞKANLAR ÜSTÜ AMERİKAN POLİTİKASI Donald Trump Dönemi

Doç. Dr. Ece Baban 15.12.2020 12:59

Teknolojik devrim ile diplomasiyi Başkanlık döneminde aktif olarak kullanarak ülkeler ve liderler arasındaki ilişkiye yeni bir boyut katan Donald Trump ABD’de eleştirdiği...

Detaylı İncele
Banner