"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Dr. Bora BAYRAKTAR

Kültür Üniv. Öğretim Üyesi / Gazeteci


Dr. Bora BAYRAKTAR Kimdir

Türk dış politikası ve Ortadoğu sorunları üzerine uzmanlaşmış bir gazeteci ve akademisyendir. Doktora derecesini Marmara üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden, çatışma çözümleri analizi yaptığı İsrail-Filistin Barış Süreci ile ilgili çalışmasıyla almıştır.

Türkiye’de yayınlanan Oslo Barış Süreci, Küre Yayınları(2013), Hamas, Karakutu Yayınları(2007) ve A’RAF Oslo Barışı’ndan El Aksa İntifadası’na Ortadoğu, Aykırı yayınları(2003) adlı kitapların yazarıdır. Halen TRT World Programlar Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

TV24'te yayınlanan Küresel Oyun Programının Sunucusu ve yapımcısıdır.

Gazeteci olarak Afganistan, Irak, Suriye, Batı Şeria-Gazze, Kosova ve Makedonya gibi pek çok savaş ve çatışma bölgesinde bulunmuştur. Ortadoğu, Balkanlar ve Güney Kafkasya’da 30’dan fazla ülkede habercilik yapmıştır. Aralarında Benazir Butto, Ibrahim Rugova, Yaser Arafat, Benjamin Netanyahu, Ehud Barak, Shimon Peres, Lech Walessa, Said Celili, Nawaz Sharif ve Tzipi Livni gibi kişilerle röportajlar yapmıştır.

Bora Bayraktar ABD’de the Knight Wallace Fellowship(2005) ile Atlanta’da CNN IPP programına(2002) ve Reuters TV News Workshop’a katılmıştır. 1999-2011 yılları arasında CNN Türk Haber kanalı ve ATV Haber merkezinde uluslararası muhabir, dış haberler müdürü, kıdemli muhabir ve genel müdür olarak görev yapmıştır.

2008 yılından bu yana İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesi olarak Ortadoğu ve dış politika dersleri vermektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu üniversitesi ve Medipol Üniversitesi'nde siyaset ve medya dersleri vermiştir.

Youtube kanalından (Bora Bayraktar) güncel olaylar, dış politika, güvenlik, uluslararası ilişkiler ve medya konularına dair yorumlar paylaşmaktadır.


Dr. Bora BAYRAKTAR Yazıları


post

JEOPOLİTİK REKABET İSTİHBARATI ÖNE ÇIKARDI

Dr. Bora BAYRAKTAR 12.03.2022 03:49

1990’lardaki zafiyetini aşmış olan Rusya bu yeni duruma uygun bir zemin kurmaya çalışıyor.

Detaylı İncele
post

TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ DİPLOMASİ ATAĞI

Dr. Bora BAYRAKTAR 12.06.2021 06:44

Türkiye ile Mısır yaklaşık 8 yıllık aradan sonra Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde ilk temaslarını Kahire’de gerçekleştirdi.

Detaylı İncele
post

BARIŞ PINARI HAREKATI VE SURİYE’DE YENİ DENGE

Dr. Bora BAYRAKTAR 01.04.2020 04:13

TÜRKIYE ABD, RUSYA GIBI KÜRESEL GÜÇLERI POZISYON ALMAYA ZORLAMAYA DEVAM EDIYOR.

Detaylı İncele
post

BARIŞ PINARI HAREKATI VE SURİYE’DE YENİ DENGE

Dr. Bora BAYRAKTAR 01.04.2020 04:15

TÜRKIYE ABD, RUSYA GIBI KÜRESEL GÜÇLERI POZISYON ALMAYA ZORLAMAYA DEVAM EDIYOR.

Detaylı İncele
post

YENI BİR PARADIGMA

Dr. Bora BAYRAKTAR 31.03.2020 03:47

YENI BİR PARADIGMA TÜRKIYE’NIN SAVUNMA IHTIYAÇLARI KONUSUNDA DIŞA BAĞIMLILIĞINI AZALTMASI ÇABASINDA KATETTIĞI MESAFEDIR.

Detaylı İncele