"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Prof. Dr. Şenol Kantarcı

Akdeniz Üniversitesi


Prof. Dr. Şenol Kantarcı Kimdir

Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Pasinler’de, Yüksek Öğrenimini Atatürk Üniversitesi’nde yaptı. “Amerika Birleşik Devletleri’nde Ermeni Toplumu ve Türkiye’ye Yönelik Lobi Faaliyetleri” konulu teziyle 2003’te “Bilim Doktoru” unvanı aldı.

2001 yılında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Avrasya Stratejik Araştırmaları Merkezi (ASAM) işbirliği ile kurulan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü'nün kurucu kadrosunda yer aldı. “Ermeni Sorunu” konusunda çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya katıldı. Aynı zamanda Ermeni Araştırmaları Dergisi ve Review of Armenian Studies dergisinin editör kadrosunda bulundu ve bu dergilere makaleleriyle katkılarda bulundu.

2001-2003 yılları arasında Ankara’da Avrasya Stratejik Araştırmaları Merkezi (ASAM) Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nde Uzman olarak çalıştı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bünyesinde kurulan Türk-Ermeni İlişkileri Milli Komitesi (TEİMK) üyeliğine seçilen KANTARCI, burada İcra Kurulu Üyesi olarak görevlendirildi. Bu dönemde Ermeni sorunu üzerine kitaplar ve makaleler yayımladı.

 2003 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başlayan KANTARCI, aynı üniversitede Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü.

Ocak 2004’ten itibaren Ankara’da TUSAM Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi’ni kurdu ve Başkanlığını yaptı.

2005-2010 yıllarında Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Baş Danışmanlığı ve Genel Koordinatörlük görevini yürüttü.

2006 yılında Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçen KANTARCI, aynı zamanda Genelkurmay SAREM Dış Politika Uzmanı olarak görevlendirilmiştir.

2014 yılında Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde göreve başlamıştır. 2015-2018’de Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı yapan Kantarcı, halen Siyasi Tarih Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkez Başkanlığı görevini de yürürtmektedir.

      Prof. Dr. Şenol KANTARCI, ayrıca Siyaset ve Liderlik Akademileri’nde ders vermektedir. İletişim-İletişim Teknikleri, İmaj Yönetimi, Beden Dili, Protokol      Yönetimi,


Prof. Dr. Şenol Kantarcı Yazıları


post

SOĞUK SAVAŞ SONRASI OLUŞAN ULUSLARARASI SİSTEM VE COVİD-19 SALGINI SÜRECİ: ‘Koalisyonlar Dönemi’nin Sisteme Entegrasyonuna Dair Ampirik Bir İnceleme 2.Kısım

Prof. Dr. Şenol Kantarcı 16.09.2021 09:49

Yukarıda geniş şekilde izah edildiği gibi 1990’ların başında SSCB’nin dağılması ile dünya güç dengelerinde ciddi değişiklikler olmuştur.

Detaylı İncele
post

SOĞUK SAVAŞ SONRASI OLUŞAN ULUSLARARASI SİSTEM VE COVİD-19 SALGINI SÜRECİ:

Prof. Dr. Şenol Kantarcı 14.08.2021 08:55

1991 yılı, sistem dönüşümünde önemli bir milat olmuştur.

Detaylı İncele