"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Dr. Saadin OYUCU

Global Savunma Yazarı


Dr. Saadin OYUCU Kimdir

Gaziantep’in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Saadin OYUCU; ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu ilçede tamamlamıştır. Ankara Gazi Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği lisans mezunudur. Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Lisans eğitimden sonra iki yıl özel sektörde yazılım mühendisi ve arayüz geliştirici olarak görev yapmıştır. Bu dönemde Sanayi Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, TOBB, Maliye Bakanlığı ve güvenlik ile ilgili birçok kamu kurumundaki önemli yazılım projelerinde görev almıştır. Özel sektör deneyiminin ardından akademik çalışmalarına hız kazandırmak amacıyla üniversiteye geçmiş ve Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmıştır. Yüksek Lisans çalışmalarını Nesnelerin İnterneti ve Makine Haberleşmesi üzerine gerçekleştiren Saadin OYUCU doktora çalışmasını yapay zekâ temelli Türkçe Otomatik Konuşma Tanıma üzerine gerçekleştirmiştir. Bu alanlarda birçok konferansta konuşmacı olarak yer alan Saadin OYUCU’nun ulusal ve uluslararası dergilerde bilimsel makaleleri yayınlanmıştır. Uzmanlık alanı ile ilgili patent sahibi olan Saadin OYUCU, halen birçok kamu kurumu ve özel sektör danışmanlığının yanı sıra Adıyaman Üniversitesi çatısı altında akademik çalışmalarına devam etmektedir. Yıllardır Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’nın proje koordinatörlüğünü yürüten Saadin OYUCU, Ankara Nizipliler Derneği, Samsun Çarşambalılar Derneği ve Samsun dernekler Federasyonu gibi sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine katılmakta ve bilgi birikimini gönüllü olarak paylaşmaktadır.


Dr. Saadin OYUCU Yazıları


post

Yeni Medya Düzeninde Sahte Haberlerin Tespiti

Dr. Saadin OYUCU 29.01.2022 01:51

Haber, bir olay veya bir olgu üzerine edinilen bilginin iletişim veya yayın organları ile dağıtılması olarak tanımlanmaktadır.

Detaylı İncele
post

İstihbaratta Yapay Zekânın Altın Çağı

Dr. Saadin OYUCU 30.11.2021 11:34

Muhtelif kitap ve lügatlerde, istihbarat, "akıl, zekâ, anlayış, malûmat, haber, bilgi, vukuf, işitilen haberler, muteber olan havadis, duyulan şeyler, toplanan haberler, a...

Detaylı İncele