Kategoriler: Dergi, Savunma,
Alt Kategoriler: Nisan,

Saygıdeğer okurlarımız, 

 

Global Savunma’nın yeni bir sayısı ile tekrar karşınızdayız. Hepinize merhaba

Türkiye, yıllar içinde çok ciddi projelere imza atarak Savunma Sanayi’nde büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. 

Bu atılımlar sonucunda, savunma sanayimizin dışa bağımlılık oranı yüzde 80’lerden yüzde 35’lere düşürülmüş ve ülkemiz için bir gurur vesilesi haline gelmiştir. Ancak, savunma sanayimize ilişkin tüm bu başarılar ve güncel gelişmeler medyada hak ettiği yeri maalesef bulamamaktadır. 

 

Ulusal ve uluslararası düzeyde savunma sektörümüzü tanıtmak amacıyla yola çıkan Global Savunma Dergisi olarak ilk yayın hayatımıza başladığımız günden bu yana içeriğimizde sektörün gelişimine de yer veriyor, kapak konularımızı ona göre belirliyor siz okurlarımızın beğenisine sunuyoruz.

Dolayısıyla gündeme getirdiğimiz her konumuz ve kapak dosyalarımızın siz saygıdeğer okurlarımız ve ilgili tüm kurumlarımız tarafından ilgiyle okunduğunun farkındayız. Bu vesile ile tüm yazar kadromuz adına teşekkürü bir borç bilirim.

 

Önceki sayılarda olduğu gibi elinizdeki son sayımızda da kapak konumuzu yine özenle seçip belirledik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündeminde olan ve büyük önem verdiği, Savunma Sanayi Başkanımız Prof.Dr. İsmail Demir’in de her defasında dile getirdiği Milli Uçak Gemimiz TCG ANADOLU kapak konumuz oldu.

 

Dolayısıyla Türk Donanmasının harekât ihtiyaçlarına bu şartlarda cevap verecek en hızlı ve yararcı çözümün gelişmiş İnsansız Hava Aracı teknolojisi alt ve üst yapısına sahipliğimiz göz önüne alındığında İnsansız Muharip Hava Aracı (Unmanned Combat Air System-UCAS) olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca bugün için uçak gemisi sahibi olup olmamak tartışmasını sonuçlandırmak için öncesinde yapılması gerekenler bulunmaktadır. Üzerine konulacak uçakların bulunması ve teminleri için kaynak ayrılması bunların başında gelmektedir. Ayrıca kuvvet planlaması disiplini filtrelerinden TSK stratejisi öngörüleri ile birlikte konunun tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda kapak konumuzu yazan Emekli Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, TÜRKİYE’NİN UÇAK GEMİSİ İHTİYACINI kaleme aldı.


GLOBAL SAVUNMA, bu amaçla Akdeniz ve Ege’de hegemonya kurmak isteyen küresel güçlere karşı Türkiye’nin haklarını koruyacak ve mazlum ülkelere deniz aşırı destek gücü sağlayabilecek ilk ve en büyük deniz aşırı gücü ANADOLU’nun devam eden yapım çalışmalarını en yetkili ağızlardan dinledi. Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. Savunma Sanayii Projeleri Müdürü ve Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Program Müdürü M.Selim BUĞDANOĞLU, GLOBAL SAVUNMA’nın sorularını yanıtladı. Röportajımızı ilgiyle okuyacağınızı ümit ediyorum.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 31 Ekim 2018 tarihinde ilk tanıtımı yapılan Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma sistemi projesi SİPER; ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmektedir. 2023’te ilk prototipinin çıkması hedeflenen projenin, nihai tesliminin 2025 civarın gerçekleşmesi öngörülmektedir. Yazarımız Arif Emre Örün MİLLİ KATMANLI HAVA SAVUNMA SİSTEMİMİZ konusunu kaleme aldı.

 

PANDEMİYLE YÜKSELEN DUVARLAR VE TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GÖÇ-GÜVENLİK EKSENLİ YENİ MUTABAKAT ARAYIŞLARI konusunu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Giray SADIK sizler için derinlemesine araştırıp yazdı.

 

Geçtiğimiz Mart ayında Beyaz Saray, Geçici Ulusal Güvenlik Strateji Rehberi adında bir belge yayınladı. Bu belge, Biden yönetiminin güvenlik strateji vizyonunu ortaya koyuyordu. Belgede Çin, ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik olarak istikrarlı ve açık bir şekilde uluslararası sisteme sürekli bir meydan okuma yapabilecek potansiyele sahip tek rakip olarak gösteriliyor. Bu gerçekle yola çıkan Yazı Kurulu Üyemiz Dr. Barış Adıbelli ABD’NİN ÇİN SAVAŞI makalesiyle Global Savunma’da.

 

Türkiye’nin, Cumhuriyetin kuruluş tarihinden itibaren demokrasiyi yönetim şekli olarak belirlemesi ve seküler bir devlet kimliği oluşturması en önemli avantajı olarak değerlendiriliyor. Oysa Türkiye’nin yumuşak güç avantajı sadece Ortadoğu için değil, jeopolitik konumu, tarihi bağlarını, Türk nüfusunu da eklediğimizde Kafkaslar’dan Balkanlar’a, Asya’ya kadar çok geniş bir coğrafi alanda etkisini gösteriyor ve Türkiye’nin hinterlandını küresel boyuta çıkarıyor. Tam da bu noktada konuyu ele alan yazarımız Celal Çetin HARD POWER MI, SOFT POWER MI? diyerek etkili bir makale kaleme aldı.

 

Çok kutuplu dünyada Doğu-Batı dengeleri kadar Kuzey-Güney dengeleri de dikkate alınmaktadır. Hindistan bir güneydoğu devleti olarak hem Güney’in hem de Doğu’nun çıkarlarının savunulmasında üzerine düşen misyonu yerine getirmek zorundadır. Dolayısıyla yeni bir dünya düzeni kurulurken bir kutup başı ya da merkezi olarak dünya platformunda öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda Hindistan, Yazarımız Prof. Dr. Anıl Çeçen tarafından YENİ KUTUP MERKEZİ HİNDİSTAN adlı makalesi ile değerlendirildi. İlgiyle okumanızı diliyorum.

 

Bilim insanları, İnsan kaynaklı sera gazı salınımlarının azaltılması ve çevreye olan etkisini dengelemek için çalışmalarına hız verdi. Bu doğrultuda Kyoto Protokolü ile hedeflenen düşük karbonlu ekonomiye geçişe yönelik çalışmalarda da sona gelindi. Yayın Kurulu Üyemiz ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, bu konuyu gündeme getirdi. Yazarımız, EVRENİN SONSUZLUĞUNDA SOLUK MAVİ NOKTA, DÜNYAMIZ! başlıklı makalesi ile karşınızda.

 

Derginiz Global Savunma bir vefa örneği göstererek Savunma Sanayimize ismini altın harflerle yazdıran efsane isimleri yazı dizisi olarak sayfalarına taşımaya devam ediyor. Bu çerçevede bir önceki sayımızda Nuri Demirağ’ı tanımıştık. Dergimizin kıymetli yazarı ve Askeri Danışmanımız Doç. Dr. Fahri Erenel MİLLİ SAVUNMA SANAYİNİN ÖNCÜLERİ-2 makalesiyle NURİ KİLLİGİL’i sizler için yazdı.

 

Bir Global Savunma Klasiği olan ve ilgiyle okunan konularımızın başında gelen TERÖRİZM SÖZLÜĞÜ her sayımızda olduğu gibi son sayımızda da karşınızda. Askeri Danışmanımız Erol Başaran BURAL, İNTİHAR SALDIRILARI VE TERÖRİZM makalesi ile Global Savunmada.

 

 

Mayıs sayımızda görüşmek dileğiyle…


 


 


Türkiye\'nin Gururu \'\'TCG ANADOLU\'\'