Kategoriler:
Alt Kategoriler:

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki polis karşıtı gösterilerde federal binalara zarar verenlerin en az 10 yıl hapis cezası ile yargılanacağını belirterek, "Bunu yapmayın" ifadesini kullandı.

Trump'tan şiddet eylemlerine karışan protestoculara "en az 10 yıl hapis" tehditi - 1

Trump, ülkede ırkçılık ve polis şiddetine karşı düzenlenen gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesiyle federal binaların hedef alınmasına Twitter hesabından tepki gösterdi. 

Trump'tan şiddet eylemlerine karışan protestoculara "en az 10 yıl hapis" tehditi - 2

Oregon eyaletine bağlı Portland kentinde federal mahkeme binasının göstericiler tarafından ateşe verildiğine işaret eden Trump, "Portland'daki federal mahkeme binasına ya da herhangi bir eyaletimiz ve şehrimizdeki herhangi bir federal binaya vandallık yapan ya da zarar veren anarşistler, provokatörler ya da protestocular, son dönemde onayladığımız Heykeller ve Anıtlar Kanunu çerçevesinde yargılanacaktır" ifadesini kullandı. 

Trump'tan şiddet eylemlerine karışan protestoculara "en az 10 yıl hapis" tehditi - 3

Söz konusu yasa çerçevesinde bu kişilerin en az 10 yıl hapis ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Trump, "Bunu yapmayın" mesajını verdi. 

Trump'tan şiddet eylemlerine karışan protestoculara "en az 10 yıl hapis" tehditi - 4

POLİS KARŞITI GÖSTERİLER ŞİDDET EYLEMLERİNE DÖNÜŞTÜ

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi Amerikalı George Floyd'un 25 Mayıs'ta polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından birçok kentte protesto gösterileri düzenlenmiş ve göstericiler bazı büyük kentlerde şiddet eylemleri halini almıştı. 

Trump'tan şiddet eylemlerine karışan protestoculara "en az 10 yıl hapis" tehditi - 5

Trump, gösterilerin iki aydır devam ettiği Portland'e federal güvenlik güçleri göndermiş, bu da büyük tepki çekmişti. 

Trump'tan şiddet eylemlerine karışan protestoculara "en az 10 yıl hapis" tehditi - 6

Portland'deki mahkeme binasını 19 Temmuz'da ateşe vermeye çalışan göstericiler, 26 Temmuz akşamı da California'nın Oakland kentindeki bir federal mahkeme binasını ateşe vermiş, bir polis merkezini tahrip etmiş ve polislere havai fişek fırlatmıştı. 


Trump\'tan şiddet eylemlerine karışan protestoculara \