Kategoriler:
Alt Kategoriler:

Saygıdeğer okurlarımız,

Global Savunmanın yeni bir sayısı ile tekrar karşınızdayız. Hepinize merhaba.

Yayın hayatına başladığı 19 aydır aralıksız olarak yayımlanan dergimiz her sayısında daha da beğenilmekte ve takip edilmekte. Siz okurlarımızdan aldığımız güç ve destekler bize ayrı bir heyecan vermektedir. Özellikle geçtiğimiz ay yazarımız Tolga Başkan tarafından kaleme alınan “KESKİN NİŞANCI” kapak sayımızın sürekli okuyucularımızın yanısıra dergimizi takip eden çeşitli çevrelerce de çok beğenilmesi ve takdir edilmesi bizleri çok mutlu etti. Bu noktada tüm ekip ve yazar kadromuzu kutlar ve bizleri destekleyen, taçlandıran okurlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

5 Mart tarihinde Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere havalanan Cougar tipi helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 11 askerimizin acısı hala yüreğimizi sızlatmakta. Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı 2 askerimize de acil şifalar diliyorum. Global Savunma olarak biz de şehit askerlerimizin aziz hatıralarına binaen kapağımızda Türk Bayrağını kullandık. Vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Bilindiği üzere ülkemiz zorlu süreçlerden geçmektedir. Son bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını maalesef ülkemizi de derinden etkilemektedir. Bu süreçte dünya ölçeğine baktığımızda Türkiye’nin salgın sürecini en iyi yöneten ülkeler arasında gösterildiğini, ülke olarak salgın önlemlerimizi koruma yönündeki çabalarımızın da artarak devam ettiğini görmekteyiz. Bu noktada sağlık ordumuzun fedakar çalışanlarıyla birlikte Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın bu mücadeledeki çabalarının da “takdire şayan” olduğunu özellikle belirtmek isterim.

İlk günden buyana ülkemizin tüm kurumlarının salgınla canla başla mücadelesi devam ederken yıllardır tüm insanlığı tehdit eden terörle mücadele konusu da Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri. Dolayısıyla biz de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve tüm Güvenlik ve istihbarat güçlerimizin bu konuda yaptığı amansız mücadelesine bir nebze katkımız olması amacıyla kapak dosyamızı “Terörle Mücadele”ye ayırdık.

Özellikle PKK terör örgütünün Suriye’deki emperyal destekli YPG ayağı ile terörist varlığını sürdürdüğü bir dönemde terörle mücadelemizin kararlı ve önleyiciliği yüksek bir strateji ile sürdürüldüğünü görmekteyiz. Bu mücadelenin özellikle 2017 yılından sonra rakamlara nasıl yansıdığı da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir açıklamasında ortaya çıktı. Sayın Soylu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı bir açıklamasında yurt içindeki terörist sayısının 320'ye kadar düştüğünü söylemesi Türkiye'nin terörle mücadelede ilk defa tünelin ucuna bu kadar yaklaştığını göstermekte. Bu rakam Türkiye’nin 37 yıldır sürdürdüğü terörle mücadelesinde gelinen son noktayı özetler niteliğindedir.

2020 yılı verileri ve mücadelede elde edilen başarı bütüncül olarak değerlendirildiğinde PKK için Türkiye kırsalında sonun başlangıcının yaklaştığını söyleyebilmek mümkündür. Bununla birlikte elde edilen bu başarının her alanda korunması da en büyük gereklilik olduğunu vurgulayan dergimizin Askeri Danışmanı ve Yazarı Erol Başaran Bural’ın dergimizin kapak konusu olan “2020 YILINDA TÜRKİYE’NİN TERÖRİZMLE MÜCADELESİ’’ başlıklı makalesini dikkatle okuyacağınızı umut ediyorum.

“DÜZENSİZ SAVAŞ VE TERÖRİZM KAVRAMLARI VE İLİŞKİLERİNE BİR BAKIŞ” başlıklı makalesi ile terörle mücadele kavramını kapsamlı bir şekilde ortaya koyan Güvenlik ve Strateji Yazarımız Tolga Başkan bu sayıdaki yazısında; küresel ve bölgesel ortamlar hakkında kapsamlı bilgi geliştirmek ve kilit popülasyonlarda güvenlik ve istikrar sağlamak için istikrarlı, uzun vadeli bir katılımın gerekliliğine dikkat çekiyor. Yazarımız ayrıca, güvenlik ve istikrarın tek başına askeri operasyonlarla sağlanamadığını anlattığı makalesinde, büyük bir düzensiz savaş faaliyeti olarak nitelendirdiği terörle mücadele çabalarında, bir düşmanın gücünü ve iradesini zayıflatmak için ulusal gücün tüm araçlarını ve ilgili nüfusu etkilemek için güvenilirliğini ve meşruiyetini koruması gerektiğinin önemine dikkat çekiyor.

Terörle mücadelenin yanında ülkemiz gündemi terörle irtibatlı ve iltisaklı olduğu düşünülen bir siyasi partinin kapatılıp kapatılmaması ve yargı tarafından milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan “fezlekelerle” de meşgul. “DEMOKRASİLERDE SİYASET VE TERÖR İÇİÇE OLABİLİR Mİ?” sorusunu soran Yazarımız ve Yayın Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Zakir Avşar, İspanyol Parlamentosunun 2002 yılında siyasal partilerle ilgili kabul ettiği yasada, demokrasi ve anayasal değerlere açıkça aykırı düşen eylemlerin odak noktası olan siyasal partilerin kapatılabileceğini öngördüğünü hatırlatıyor.

Günümüzde tüm dünyada güvenlik için istihdam edilen insan sayısı tarihteki en yüksek seviyesine çıkmış olmasına, modern silah, cihaz ve teknolojilerin yaygın olarak kullanılmasına rağmen radikal akımlar ve suç örgütleri ile mücadele her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Sorumlu Genel Yayın Danışmanımız, E. Tuğgeneral Doç. Dr. Fahri Erenel, yazısındaDEVLETLERİN GÜVENLİĞİNİN BUGÜNÜ VE YARINI” konusuna ayrı bir parantez açıyor.

Yazarımız Celal Çetin kapak dosyamıza yeni bir söylem ve farklı bir bakış açısı ile katkı verdi. Sayın Çetin yazısında; her ne kadar dünyanın IŞİD’i tek bir örgüt gibi görüyor olsa da IŞİD’in aslında, “franchise yöntemiyle çalışan bir şirkete” dönüştüğünü analiz ediyor. İlgi ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

“TERÖRLE MÜCADELEDE YENİ GÜVENLİK STRATEJİLERİ” konusunu kaleme alan Yazarımız Umut Berhan ŞEN, yazısında Cumhurbaşkanlığı'na bağlı bir 'Hibrit Terörle Mücadele Merkezi' nin kurulması gerekliliğine dikkat çekiyor. Sayın Şen, bu yeni model sayesinde, “iç güvenlik” ve “hibrit terör”le mücadeledeki tüm faaliyetlerin konfigürasyon ve koordinasyonunun tek bir merkezden sağlanmasının önemine dikkat çekiyor.

“NANOTEKNOLOJİ VE ASKERİ ALANDA KULLANIMI” başlıklı makalelerinde; Prof. Dr. Nesrin ÇOBANOĞLU ve Dr. Tarık AK Askeri harekât ortamında başarı kazanılması ve devletlerin ulusal güvenliği açısından caydırıcı olunması için nanoteknolojiye sahip silah sistemleri, mühimmat ve teçhizatların asimetrik üstünlük açısından kullanılmasının zorunluluğuna vurgu yapıyorlar.

“ALÇAK – ORTA – YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ”nin teknik analizini yapan Yazı Kurulu Üyemiz Sayın Arif Emre Örün’ün makalesini de ilgi ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

Hava yolculuklarında hiç bilmediğimiz ayrıntıları, pilotların ve uçuş ekiplerinin dünyasını havacılığın içinden gelen yılların tecrübesi ile bizlere Havacılık Danışmanımız Sayın Gökhan Karakuş anlatmakta. Sayın Karakuş bu ayki yazısında Havacılık literatüründe “İnkapasite”, kısaca “pilot yetersizliği” olarak ifade edilen kavramı bizlere ayrıntılı örnekleriyle anlatıyor. Geniş anlatımı ‘pilotlarda veya uçuş ekibinde kısmen veya tamamen görevini yapamayacak bir sağlık vb. problemi’ olarak açıkladığı yaşamsal öneme sahip “İnkapasite” kavramını Sayın Karakuş’un yazısında ilgi ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji, hedef ve projelerinin belirlenmesine değinen Yazarımız Mustafa Serhat Kaşıkara, Türkiye’nin “MİLLÎ UZAY PROGRAMI” üzerine yine özgün değerlendirmelerde bulunuyor.

Yapay zeka teknolojisine ayrı bir parantez açan Yazarımız Levent Uysal, yazısında “Yapay Zeka”nın önemsiz gördüğümüz en ufak şeylerden, tarihi etkileyecek devasa konulara dek değişen görevleri gerçekleştirmek için kullanıldığına dikkat çekiyor. Şimdiye kadar hep negatif yönleri tartışılan “Yapay Zeka”nın, insan yaşamının çeşitli alanlarında olumlu etkilere ve destek gücüne sahip olacağını anlatan Uysal’ın “YAPAY ZEKÂ İNSANLIĞI ELE GEÇİRECEK Mİ?” başlıklı makalesini de okuyabilirsiniz.

Global Savunma Yayın Danışmanımız Doç.Dr. Fahri Erenel, NURİ DEMİRAĞ, VECİHİ HÜRKUŞ, NURİ KİLLİGİL, KİRKOR DİVARCI gibi Savunma sanayimizin gelişimine katkı sağlayanları minnet ve şükranla anarak Milli Savunma Sanayimizin öncüleri arasında yer alan birbirinden değerli isimlerden birkaçını dizi halinde yazmaya başladı. Milli Savunma Sanayinin öncüleri başlığında ilk olarak GÖKYÜZÜNE ADANMIŞ BİR ÖMÜR ile Nuri Demirağ’ı tanıyacağız.


 


 

Bir sonra ki sayımızda görüşmek dileğiyle.


 


Terörle Mücadelede Kararlılık: \'\'KESİNTİSİZ OPERASYON\'\'