Kategoriler:
Alt Kategoriler:

Saygıdeğer okurlarımız,

Global Savunmanın yeni bir sayısı ile hepinize merhabalar.

 

Yayın hayatına başladığı günden bu yana, her ay çıtayı daha da yükselterek yazar kadrosunu genişleten Global Savunma, önümüzdeki dönemde daha da güçlenerek yayın hayatına devam edecektir.

İçişleri Bakanlığı’nda Müsteşarlık, Sivas Valiliği ve Aselsan A.Ş.’de Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuş olan Doç. Dr. Hasan CANPOLAT Valimiz, Strateji ve Güvenlik Uzmanı Umut Berhan ŞEN hocamız ve Jandarma Genel Komutanlığında görevli Pınar YEŞİLŞİRAZ AK Yarbayımız da yazıları ve tecrübeleri ile bundan böyle Global Savunma ailesinde yer alacaklardır. Katkıları için kendilerine şimdiden teşekkür ederim.

 

Büyük bir özveri ve titiz bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan ve elinizde tuttuğunuz son sayısı ile Global Savunma ailesi olarak gerek siz saygıdeğer okurlarımıza gerekse ülkemize layık olmaya çalışıyoruz. Dünyada olup biten ne varsa, ülkemizi ve/veya coğrafyamızı doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren tüm olayları mercek altına almaya gayret ediyoruz. Dolayısıyla amacımız; uluslararası ilişkilerden savunma sanayiine, stratejiden güvenlik konularına kadar birçok başlığı aynı çatı altında siz okurlarımıza sunmaktır. Sizlerden aldığımız güzel temenniler, övgüler ve destekler bizleri ayrıca mutlu etmektedir. Bu vesile ile tüm yazar ve yayın kurulu kadromuz adına hepinize bir kez daha teşekkürlerimi sunarım.

 

Her ay olduğu gibi bu sayıda da dergide yayınlanacak ve ele alınacak konulara karar veren Yayın Kurulu üyelerimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Poliste ve Jandarma’da görevli “keskin nişancılar”ı kapak konusu yaptı. Yazı İşleri olarak yine efsane bir dosya ile karşınızda olduğumuza inanıyoruz.

 

Günümüzde Asimetrik Savaşın bir unsuru olarak karşımıza çıkan “keskin nişancılar”, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Emniyet ve Jandarma Özel Harekat başkanlıklarının terör örgütleri ile olan yoğun mücadelesinde “Özel Görev Nişancısı” (sniper) timlerini başarıyla  kullandığını biliyoruz. “Keskin Nşancılar” aldıkları eğitim ile yakın mesafede bile düşmandan gizlenmekte çok iyi olmaları sayesinde, çoğu kez ordu için gözcüler olarak da kullanılmıştır. “Keskin Nişancılar”ın tüfeklerindeki dürbün sayesinde gözlem yapabilme kabiliyetlerinin de çok yüksek olduğu aşikardır.

KESKİN NİŞANCILAR” kapak konumuza “Keskin Nişancı Kimdir ve Nasıl Olunur?” sorusunu sorarak başlayan Güvenlik ve Strateji yazarımız Tolga BAŞKAN “Keskin Nişancı”yı; “Silahın yapısal özelliklerini ve  atıcılık teknik ve prensiplerini  kişisel kabiliyetleri ile birleştirerek, ilave herhangi bir   cihaz kullanmaksızın her ortamda yüksek isabetli atış yapabilen kişi” olarak tanımlıyor. “Hendek operasyonları” veya “şehir operasyonları” olarak anılan ve meskun mahallerde muharebenin yeniden şekillendiği operasyonlarımızda, keskin ve uzman nişancılarımızın katkıları tüm operasyon sahasının yeniden şekillenmesini sağlamıştır. Tolga BAŞKAN imzalı bu kapak dosyamızı özenle okuyacağınız kanaatindeyim.

Türk savunma sanayisinin yıllar içinde kazandığı tecrübenin geleceğe aktarılmasının hayati derecede önemli olduğunu, bu kapsamda birçok ülkeye silah ve mühimmat satışı yapan Savunma Sanayimizin Devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ali Serdar METE ise “OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E TÜRK ORDUSUNDA MODERN ATEŞLİ SİLAHLAR” makalesini sizler için kaleme aldı.

 

Dünyada genelinde illegal silah ticaretini sorgulayan yayın danışmanımız Doç. Dr. Fahri ERENEL ve Baha Emir ŞAHİN, Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yayımladığı raporları incelediler. Raporda yasadışı silah ticaretinin büyük kısmının gemi konteynerleri aracılığıyla yapıldığına yer veriliyor. Uluslararası ticarette dolaşan konteynerlerin sadece %2' sinin kontrol edilebiliyor oluşu, yasadışı silah ticareti yapanlara büyük kolaylık sağlamakta. Yazarlarımızın kaleme aldığı “İLLEGAL SİLAH TİCARETİ VE ÖNLEMEYE YÖNELİK ÇABALAR” başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 

Yıllardır Suriye’de yaşanan iç savaş gündemdeki yerini hala korumakta. Suriye’de yaşanan kaosla birlikte bu ülkenin şehir ve kasabalarında “silah pazarları”nın kurulduğunu dile getiren Güvenlik ve Strateji yazarımız Tolga BAŞKAN bu kez de SURİYE SAVAŞINDA KULLANILAN SİLAHLAR” konulu makalesi ile Suriye’deki silahlanmanın korkutucu boyutlara ulaştığına dikkat çekiyor. Yazarımız ayrıca Suriye’deki bu kaotik ortamı 10 yılı aşkın süredir; ölüm, silah, kan, açlık, susuzluk ve birçok zorlukla birlikte gören çocukların gelecekte sadece ülkemize değil tüm dünyaya sorun olacak silahlı bir kitle olması ihtimalini de sözlerine ekliyor.

 

Ülkemizin medarı iftiharı, kolluk kuvvetlerimizin de göz bebeği olan Jandarma’yı sayfalarımıza taşımaktan gururluyuz. Yazarımız ve aynı zamanda Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan Pınar YEŞİLİRAZ AK, “GÜNÜMÜZÜN GÜVENLİK ORTAMINDA VAZGEÇİLMEZ GÜÇ: JANDARMA TİPİ KOLLUK” başlıklı ilk makalesi ile bu sayımızda siz okurlarımızla buluştu.

 

Tüm dünyanın yakından takip ettiği ABD seçimlerini Global Savunma olarak gündemimize aldık. Trump sonrası yönetimi ve çalışma stilini kaleme alan dergimizin Yazı Kurulu Üyesi Dr. Barış ADIBELLİ, Biden yönetiminin, Türkiye’nin başını ağrıtacak meseleler üzerinde odaklandığını, Türkiye’nin özellikle iç politikasına karışma hevesi içinde olduğuna dikkat çekti. “ABD’NİN 46. BAŞKANI” başlıklı Dr. Barış ADIBELLİ’nin yazısının Türkiye’yi yakından ilgilendiren önemli öngörüler ve tespitler içerdiğine inanıyoruz.

 

ABD’nin yeni hükümetinin 1.9 trilyon ABD Dolar mali kaynak planı ile Hazine Bakanlığı’na Janet Yellen’in atanması ile birlikte ele alındığında ana ekonomi politikasının; ABD’de Covid-19 salgınının “çeşitli” toplum kesimleri arasında derinleşen eşitsizlik seviyesine ve sosyal huzursuzluğa yönelik kalıcı çözümlerin geliştirilmesi ve ivedilikle uygulanmasını hedeflediği görülmekte. Yazarımız Doç.Dr. Ata ÖZKAYA, “ABD YENİ HÜKÜMETİ ÇOK BOYUTLU KÜRESEL EKONOMİ POLİTİĞİ” başlıklı makalesi ile sayfalarımızda.

 

Dergimizin bu sayısının bir diğer önemli konusu Afrika. Türkiye’nin ve dolayısıyla tüm dünyanın Afrika’ya olan ilgisi artan bir seyirde devam etmektedir. Özellikle Afrika ile ülkemizin ticari, siyasi, askeri ve kültürel ilişkiler; karşılıklı hak ve menfaatler doğrultusunda gelişmekte, tarihinde sömürü anlayışı olmayan Türk Devlet geleneği, Afrika ülkeleri ile işbirliğine dayalı bir politika izlemektedir. Bu vesile ile Afrika dosyamıza katkı sunan başta Prof. Dr. Nesrin ÇOBANOĞLU ve Dr. Tarık AK’ın ortak kaleme aldığıAFRİKA KITASININ GÜVENLİKLEŞTİRİLMESİ VE ABD AFRİKA KOMUTANLIĞI”, Umut Berhan ŞEN’in “ÇİN'İN AFRİKA STRATEJİSİNİ ANLAMAK” ve Doç. Dr. Cem Barlas ARSLAN’ın “TÜRKİYE’NİN DIŞ TİCARETİNDE AFRİKA KITASI” makalelerini dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yankıları ile birlikte gündemdeki yerini koruyan Covid-19 konusunu daha ülkemize gelmeden Türkiye gündemine sokan Global Savunma olmuştu. HİBRİT SAVAŞLARI kapağımız ile konuya bambaşka bir açıdan bakarak olayın sadece bir pandemiden ibaret olmadığını anlatmıştık. Dergimizin Askeri Danışmanı ve Sorumlu Yayın Danışmanı olan sayın Doç. Dr. Fahri ERENEL de “PANDEMİ SONRASI BİYOLOJİK SİLAH KULLANMA ENDİŞESİNDE ARTIŞ” makalesi ile konuyu tekrar sayfalarımıza taşıdı.

 

Dergimizin editörü ve yazarı olarak çalışan Ahmet KÖPRÜLÜ arşivinden ilginç bir konuyu kaleme aldı. Türkiye’de özel savunma sanayinin en kapsamlı ilk adımı olarak gösterilen ve dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın da büyük desteğini alarak 1987 yılında kurulan yabancı şirket FMC Corporation (%51) ile Nurol Holding (%49) ortaklığındaki FMC-Nurol’un (FNSS) Amerikalı Genel Müdürü P.A. Phelps Ankara’ya kendisini ziyarete gelen mühendis oğlu tarafından önce 13. Kattaki evinin balkonundan aşağı atılmaya çalışılmış, daha sonra da telle boğularak öldürülmek istenmişti. Bu ilginç konuyu “13. KATTA SON BULAN VİETNAM EFSANESİ” başlığı ile sayfamızda görebilirsiniz.

 

Sayfalarımızın klasikleri haline gelen “Diplomasi Sözlüğü” ve “Terörizm Sözlüğü” Global Savunma’nın vazgeçilmezi oldu. Haber Müdürümüz Doç. Dr. Ece BABAN ve Askeri Danışmanımız Erol Başaran BURAL’ın makalelerini özenle okumanızı istirham ederim.

 

Bir sonraki sayımızda görüşmek ümidi ile saygılarımı sunarım.

 


Savaşlara İmza Atan Namlu: KESKİN NİŞANCILAR