Kategoriler: Dergi, Savunma,
Alt Kategoriler: Kasım,

Savunma sanayiinde dünyanın ilk 100 firması arasında yer alan Roketsan, günümüz ve geleceğin muharebe ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği teknolojilerle tüm dünyada ilgi uyandırmaya devam ediyor. Mavi Vatan koruması için milli teknolojiyle geliştirilen ve hedefi imha edene kadar takip eden ATMACA füzesiyle satıhtan satha füzeler alanında yeni bir dönem başlatan Roketsan, MAM-L ve MAM-C’den oluşan Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesiyle de muharebe sahasında vadettiği performansı gösteriyor.

 

Türkiye’nin milli gururu Roketsan’ın özgün ürünlerinden biri olan ATMACA; uzun menzili, düşük izi ve yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile modern donanma platformlarında hizmete hazır bir silah sistemi olarak adından söz ettiriyor. Her türlü hava şartlarında kullanılabilen modern bir güdümlü mermi olan ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yetenekleri ve üç boyutlu ileri görev planlama sistemi sayesinde, sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabiliyor.

 

Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor. 200 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’nın; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

 

ATMACA, yapısal tasarımı ile de fark yaratıyor. Güdümlü mermi, gelişen teknolojiler doğrultusunda, ağırlığın azaltılması ve yapısal dayanımın arttırılması için kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlandı ve füzenin üretiminde, bu teknolojilerden azami ölçüde yararlanıldı. Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşmeyle seri üretim çalışmaları başlayan ATMACA güdümlü mermisinin, yılsonu itibarıyla TSK'nın hizmetine sunulması bekleniyor.

 

Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesi başarıyla kullanılıyor

Roketsan’ın günümüz ve geleceğin muharebe ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği MAM-L ve MAM-C’den oluşan Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesi ise, muharebe sahasında vadettiği performansı gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan BAYRAKTAR TB2 Taktik insansız hava araçlarına (İHA) ve ANKA MALE İHA’larına entegre edilen Mini Akıllı Mühimmat, 2016 yılından bu yana, operasyonlarda başarıyla kullanılıyor. MAM-L ve MAM-C, sahip oldukları teknolojinin yanı sıra muharebe tecrübeleri ile de rakiplerinin önüne geçiyor.

 

Yaklaşık 22 kg’lık bir ağırlığa sahip olan MAM-L ve 6,5 kg’lık ağırlığa sahip olan MAM-C, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor. MAM-C, atış irtifasına bağlı olarak, 8 kilometreye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor. Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ve opsiyonel Küresel Konumlandırma Sistemi (KKS) özelliği ile MAM-L’nin menzili ise atış koşullarına bağlı olarak 14 kilometreye kadar çıkarılabiliyor.

 

MAM-L, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve geniş alanda dağılmış personele karşı etkili olabiliyor. Ayrıca, anti-tank ve termobarik harp başlığı seçenekleri ile de mühimmatın etkili olabileceği hedefler çeşitlendiriliyor. MAM-C ise personel, zırhsız ve hafif zırhlı kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere karşı etkili olabiliyor.

 

Roketsan, Mini Akıllı Mühimmat ürün ailesinin hava platformlarına entegrasyonu konusunda önemli bir tecrübeye sahip. Hava aracında gerekli altyapıların bulunması durumunda, tüm entegrasyon çalışmalarını en kısa sürede tamamlayarak mühimmatı kullanıma hazır hâle getirebilen Roketsan, eksik altyapılar bulunması halinde müşterilerine entegrasyon için çözümler sunarak kullanıcılarına lojistik ve eğitim desteği sağlıyor.

 

 

EK BİLGİLER:

 

 

 

 


ROKETSAN YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLERLE GELİŞTİRDİĞİ ÜRÜNLERLE OYUNU DEĞİŞTİRİYOR