Kategoriler: Dergi,
Alt Kategoriler: Şubat,

*Yabancı savaşçılar, ilk olarak İspanya’da 1936–1939 yıllarında, Cumhuriyetçiler ile Franco liderliğindeki Milliyetçiler arasında yaşanan İspanya İç Savaşı süresince, 50’ye yakın ülkeden 35-40.000 kişinin Cumhuriyetçiler saflarına katılmak maksadıyla İspanya’ya gelmeleri ile gündeme gelmiştir.

*Sovyetlere karşı “cihat” anlayışı ile 1980’lerde Afganistan’a giden, sayıları tam olarak bilinmemekle birlikte 10.000 ile 35.000 arasında olduğu tahmin edilen yabancı savaşçılar bu açıdan dikkat çekmektedir.

*Yabancı savaşçı kavramı DEAŞ’ın 2014 yılında Suriye ve Irak’ta hızla yayılmaya başlaması ile yeniden gündeme gelmiştir. O zamana dek kullanılan “yabancı savaşçı” kavramı, DEAŞ’a birçok ülkeden katılım olmasıyla birlikte “Yabancı Terörist Savaşçı (YTS)” kavramına evrilmiştir.

*2014 yılından bu yana Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler neticesinde DEAŞ’a katılan yabancı terörist savaşçılardan en çok etkilenen ülkelerin ilk sırasında Türkiye gelmektedir.

 

 

            “Yabancı Savaşçı” kavramı literatürde, “Taraflardan herhangi birinin vatandaşı olmayan, yurt dışından çatışma bölgesine giden, maddi bir kazanım elde etmeden kendine göre bir davayı güderek bir iç çatışmada yer alan grup ya da orduya katılan kişi” olarak tanımlanmaktadır. Yabancı savaşçılar, ilk olarak İspanya’da 1936–1939 yıllarında, Cumhuriyetçiler ile Franco liderliğindeki Milliyetçiler arasında yaşanan İspanya İç Savaşı süresince, 50’ye yakın ülkeden 35-40.000 kişinin Cumhuriyetçiler saflarına katılmak maksadıylaİspanya’ya gelmeleri ile gündeme gelmiştir. İç savaş boyunca yaşanan çatışmalarda yaklaşık 500.000 insanın yanı sıra Abraham Lincoln Taburu ismi altında örgütlenen yaklaşık 750 ABD vatandaşı İspanya’da hayatını kaybetmiştir.

            İspanya iç savaşından sonra da dünyanın çeşitli yerlerine yabancı savaşçı akışı devam etmiştir. Sovyetlere karşı “cihat” anlayışı ile 1980’lerde Afganistan’a giden, sayıları tam olarak bilinmemekle birlikte 10.000 ile 35.000 arasında olduğu tahmin edilen yabancı savaşçılar bu açıdan dikkat çekmektedir. Afganistan’da Sovyet işgalinin sona ermesinin ardından çatışma tecrübesi kazanan bu şahıslar, Bosna Hersek’e hareket etmişlerdir. 1990’lı yılların başında yaklaşık 1.500 yabancı savaşçının Bosna Hersek’te Sırplara karşı savaştığı tahmin edilmektedir.

-“Bosna Hersek’te 300’ü aşkın yabancı savaşçının öldüğü bilinmektedir”

Bosna Hersek’teki yabancı savaşçılar buradan Çeçenistan, Pakistan ve Afganistan’a gitmişlerdir. 11 Eylül saldırılarını düzenleyen şahıslardan ikisi ve Amerikalı rehine Daniel Pearl’ün katili gibi pek çok kişi Bosna Hersek’te çatışma tecrübesi kazananlardandı. Bosna Hersek’te300’ü aşkın yabancı savaşçının öldüğü de bilinmektedir. Yabancı savaşçılar sorunu, NATO birlikleri ile girdikleri çatışmalardan sonra uluslararası aktörlerin de dikkatini çekmiş ve bu savaşçıların çoğu, Dayton Anlaşması ile Bosna Hersek’ten tahliye edilmişti.

            Bosna Hersek’te tecrübe kazandıktan sonra 1999’da Çeçenistan’a gelen yabancı savaşçılar, Basayev’in liderliğindeki yerel radikal gruplarla koalisyona girip örgütlenmeye devam etmiştir. Başlangıçta Çeçenistan’da savaşan Arap kökenli yabancı savaşçı sayısının 300 civarında olduğu ve ileri yıllarda bunlara Bosna Hersek’ten ve Azerbaycan’dan katılımlar olduğu bilinmektedir. İkinci Çeçen savaşından önce toplamda 600 civarında yabancı savaşçının bu bölgede olduğu ifade edilmektedir.

            Yabancı savaşçı kavramı DEAŞ’ın 2014 yılında Suriye ve Irak’ta hızla yayılmaya başlaması ile yeniden gündeme gelmiştir. O zamana dek kullanılan “yabancı savaşçı” kavramı, DEAŞ’a birçok ülkeden katılım olmasıyla birlikte “Yabancı Terörist Savaşçı (YTS)” kavramınaevrilmiştir. ÖzellikleDEAŞ’ın dünyanın her tarafından Müslümanlara “Hicret” çağrısı yaparak “sözde İslam Devleti”ne davet etmesi, 24 Eylül 2014’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından 2178 (2014) sayılı kararın alınmasına neden olmuştur.

            BMGK’nın 2178 sayılı kararında YTS; “Terörist eylemleri işlemek, planlamak, hazırlamak veya bu eylemlere dâhil olmak; ya da terörist eğitim almak veya vermek amacıyla ikamet ettikleri veya vatandaşı oldukları devletlerden başka bir devlete giden bireyler” şeklinde tanımlanmıştır.

            Yabancı savaşçı ve YTS kavramları arasındaki tek ortak nokta her iki grupta incelenen bireylerin “yabancı” olmalarıdır. Ancak her iki kavram arasında derin farklar da söz konusudur. Örneğin, bir bireyin YTS olarak kabul edilmesi için çatışma alanına intikal etmesi yeterli olup gittiği bölgede çatışmaya doğrudan iştirak etmesi gerekmemektedir. YTS olarak kabul gören bireylerin, çatışma alanlarında terör eylemlerine katılmasalar dahi bu eylemlerin planlamasına, hazırlıklarına katılmaları, terör eğitimi almaları veya terör eğitimi vermeleri yeterlidir. Hatta bazı batılı ülkeler çatışma alanlarına seyahat eden bireyleri, seyahat etmeye niyet edenleri dahi YTS kapsamında değerlendirerek haklarında işlem yapmışlardır.

 

-“Suriye’deki iç savaşa katılan YTS sayısı 50.000 ile 80.000 arasında”

 

DEAŞ terör örgütünün “Hicret” çağrısına cevap veren YTS sayısı tam olarak bilinmemektedir. TheSoufanGroup Strateji Araştırma Merkezi’nin 2015’de yayımladığı rapora göre,Suriye’de DEAŞ’a katılan YTS sayısı, Aralık 2015 itibarıyla, yaklaşık 100 farklı ülkeden 27.000-31.000 arasında belirtilmiştir. Farklı kaynaklar ise Suriye’deki iç savaşa katılan YTS sayısının 50.000 ile 80.000 arasında olduğunu belirtmektedir.

PKK/PYD’YE KATILAN YABANCI TERÖRİST SAVAŞÇILAR

            Suriye’de artan DEAŞ varlığının ardından, 2014 yılından itibaren tıpkı DEAŞ’aolduğu gibi PKK/PYD terör örgütüne birçok ülkeden katılan yüzlerce yabancı olmasına rağmen, batılı ülkelerin PKK/PYD’ye bakış açısı nedeniyle bu şahıslar“gönüllü savaşçılar”, “lejyonerler” gibi isimlerle anılmışlardır. Batılı ülkeler sadece radikal din motifli terör örgütlerine katılan yabancılarla ilgilenirken, PKK/PYD’ye katılan Avrupalılara benzer ilgiyi göstermemişlerdir.

            PKK/PYD terör örgütü, 2014 yılında internet ve sosyal medya üzerinden tıpkı DEAŞ gibi, DEAŞ’akarşı savaşmak üzere yabancıları davet ederek, terör örgütüne eleman devşirmeye başlamıştır. Bu dönemde “Rojava Aslanları (Lions of Rojava)” adı ile açılan çok sayıda sosyal medya hesabı ve web sayfaları İngilizce olarak hazırlanmıştır. İnternet ve sosyal medya üzerinden düzenlenen kampanyanın da etkisiyle, Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Danimarka, Yunanistan, Finlandiya, Fransa ve hatta Çin’den gelen yaklaşık 400-500 arasında yabancı teröristin PKK/PYD saflarına katıldığı açık kaynak bilgilerinde yer almaktadır.

            PKK/PYD’ye katılan yabancı teröristler 2015 yılında “Uluslararası Özgürlük Taburu (UÖT)” adı altında toplanmışlardır. UÖT çatısı altında dört farklı grup yer almaktadır. Bunlardan birincisi Yunanistan kökenli “Enternasyonal Dayanışma Devrimci Birliği-RUİS” isimli örgüttür. RUİS adı verilen terör örgütü, 2015 yılından itibaren Suriye’de PKK/PYD saflarında yer alan Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) tarafından yapılan çağrılara cevap olarak çatışma alanlarına hareket etmiştir. PKK/PYD saflarına katılan RUİS terör örgütü mensuplarından birinin, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtında etkisiz hale getirildiğine yönelik haberler mevcuttur.

            Diğeri birçok ülkeden gelen yabancı teröristleri barındıran ve bir İtalyan tarafından yönetilen “Uluslararası Anti Faşist Taburu-AIT” adlı örgüttür. 2016’da kurulan AIT terör örgütü, İspanya İç Savaşı’nda da yabancı savaşçılar tarafından kullanılan ANKA kuşu sembolünü kullanmaktadır. AIT’nin kuruluş bildirisinde; anka kuşunun yanan devrim ateşinin küllerinden yeniden doğacağını, PKK/PYD terör örgütü mensuplarından çatışmayı, özgürlüğün nasıl kazanılacağını öğrendiğini belirtmektedir.

            “HenriKrasucki Tugayı” ise adını Fransız işçi hakları savunucusundan alan Fransız kökenli örgütlenmedir. 2015’te kurulan bu örgüt Fransız sendikacı Krasucki’nin adını almıştır. Örgütte çoğunlukla daha önceden çatışmalara katılmamış, tecrübesiz, maceraperest kişilerin bulunduğu, Suriye’de Menbiç bölgesinde görüldüklerine yönelik haberler mevcuttur.

            Sonuncu örgüt ise yine ismini bir işçi hakları savunucundan alan İngiliz “BobCrow Tugayıdır”. Bu dört birim ÜÖT adı altında birleşerek PKK/PYD çatısı altında birlikte hareket etmektedir.

 

YABANCILAR PKK/PYD’YE NEDEN KATILIYORLAR?

 

            Suriye’de yaklaşık 50 ABD vatandaşı PKK/PYD saflarında yer almaktadır. ABD vatandaşlarının neden Suriye’ye gelerek PKK/PYD’ye katıldıklarına ilişkin yapılan bir inceleme; bu kişilerin %59’unun eski ABD askeri olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı çalışma ABD vatandaşlarının; moral çöküntüsü, DEAŞ’ın Hristiyanları öldürmesi, macera arayışı, silah arkadaşını çatışmalarda kaybetme ve ABD politikalarına karşı duyulan hoşnutsuzluk nedeniyle PKK/PYD’ye katıldıklarını vurgulamaktadır.

            Çok sayıda batılı medya kuruluşu 2014 yılından günümüze dek PKK/PYD’ye katılan yabancı teröristlerle röportaj yapmıştır. Yapılan röportajlarda yer alan hususların analizi neticesinde bu şahısların;

            -           Bir kısmının eğitim hayatında başarısız, toplum içerisinde yer bulamamış kişilikler olduğu,

            -           Markist-Leninist sol gruplarla etkileşim içinde bulunduklarıı,

            -           Katılımlarının hemen ardından bir-bir buçuk aylık eğitime tabii tutuldukları, eğitim sürecinde silah eğitimi, temel Kürtçe eğitimi, ideoloji, tarih ve siyaset dersleri aldıkları,

            -           Bulundukları bölgelerde, hemen her yerde teröristbaşı Öcalan posterlerinin asılı olduğunu belirttikleri,

            -           Bir kısmının Suriye kuzeyinde özerklik ve teröristbaşının manifestosunu okuduktan sonra katılma kararı aldığı,

            -           İnternet üzerinden PKK/PYD ile irtibat kurduktan sonra kendilerine nasıl katılacaklarının yol ve yönetimini gösteren şifreli bir elektronik mektup gönderildiğini ifade ettikleri anlaşılmaktadır.

            Yine çeşitli açık kaynak bilgilerinden, PKK/PYD terör örgütüne katılan yabancı teröristlerin;

  • Bulundukları bölgede yaşam şartlarının üst seviyede olduğu,
  • Arkadaşlık ilişkilerinin düzeyli ve samimi olduğu,

            -     PKK/PYD içerisinde hiyerarşiye dayalı olmayan bir görev bilinci bulunduğu, çeşitli kademelerde sorumluların bulunduğu ancak rütbelerinin olmadığı, herkesin yeri geldiğinde eşit şartlarda görev yaptığı,

  • Suriye kuzeyinde Sosyalist düzene uygun bir komün hayatı yaşandığı,
  • Demokratik konfederalizmin en iyi örneğinin PKK/PYD’de görüldüğü,
  • PKK/PYD içerisinde kadın ve erkek eşitliğinin en üst seviyede hayata geçirildiği,
  • PKK/PYD içerisinde herkesin fikirlerini özgürce ifade edebildiği şeklinde açıklamalarda bulunarak, PKK/PYD terör örgütünü parlatarak Avrupalı /Amerikalı şahısların katılımlarını teşvik edecek şekilde propaganda yaptıkları da görülmektedir.

 

PKK/PYD’YE KATILAN YABANCILAR YABANCI SAVAŞÇI MI, YABANCI  TERÖRİST SAVAŞÇI MI?           

 

 PKK/PYD’ye katılan batılılar kendilerini; Suriye kuzeyindeki “özgürlük savaşçılarına” yardıma koşan şahıslar olarak adlandırmaktadırlar. Bu şahısların kimilerine göre yabancı savaşçı, kimilerine göre ise lejyoner paralı askerler olarak adlandırıldığı görülmektedir. Bu kişiler yabancı savaşçı mı yoksa YTS mi sorusunun cevabı, PKK/PYD bir terör örgütü mü, değil mi sorusunun cevabı ile örtüşmektedir. Delilleri ile sabit olmakla birlikte PYD, PKK terör örgütünün bir parçası, çok sayıda insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan bir terör örgütü iken, aynı PYD batılı ülkeler için terör örgütü olarak isimlendirilmemekte, hatta müttefik olarak görülmektedir. Bu ikiyüzlü ve ikircikli yaklaşım PKK/PYD terör örgütüne katılan yabancıların isimlendirmesini de doğrudan etkilemektedir.

            2178 sayılı BMGK kararında belirtilen YTS tanımına bakıldığında, PKK/PYD’ye katılan yabancıların;

  •  İkamet etmekte veya uyruklarının bağlı bulunduğu bir devletten başka bir devlete hareket ettikleri,
  • Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen bir oluşumun içinde yer aldıkları,
  • PKK/PYD’den silahlı ve ideolojik eğitim aldıkları,
  • PKK/PYD saflarında çatışmalara girdikleri aşikâr olduğundan, Türkiye için bu şahıslar yabancı terörist savaşçı olarak kabul edilmektedir.

 

BATILI ÜLKELER YABANCI SAVAŞÇILARA NASIL BAKIYOR?

 

Batılı ülkelerin birçoğuDEAŞ terör örgütünü tüm dünya adına büyük bir tehdit olarak gördüklerinden, DEAŞ’a karşı savaşmak adına PKK/PYD’ye katılan şahısları yabancı terörist olarak görmemektedirler. Senin teröristin, benim teröristim ayrımı, senin yabancı teröristin benim yabancı terörist savaşçım ayrımında kendisini bulmaktadır.

Örneğin, Birleşik Krallık yabancı savaşçı olarak başka bir ülkeye gidilmesini yasa dışı kabul etmektedir. Ancak yaklaşık 100 yıldır bu kapsamda yabancı savaşçılara yönelik bir yaptırım ortaya konulmamıştır. Aynı çerçevede, 2016 yılında Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron“Kürtlerle birlikte savaşmak ile DEAŞ saflarında savaşmak arasında temel bir fark bulunduğunu belirtmiştir. Avustralya da tıpkı Birleşik Krallık gibi, ülkesinden yabancı savaşçı olarak başka bir ülkeye seyahati kesin olarak yasaklamıştır. ABD’li yetkililer, ABD vatandaşlarının Suriye ve Irak’a giderek DEAŞ’a karşı savaşmalarını desteklemediğini, ancak bu kişilere karşı bir yasal düzenlemenin de bulunmadığını ifade etmektedirler.

Bu konuda şahıslar bazında da birkaç örneğe rastlanmaktadır. Örneğin, Uluslararası Anti Faşist Taburu örgütü saflarında yer alan eski İngiliz askeri JimMatthews’un İngiliz polis teşkilatı tarafından 2018 yılında yakalandığı, şahsın Irak ve Suriye’de terör eğitimi verilen yerlerde bulunduğu, aldığı eğitimin terör eylemlerine hazırlık kapsamında değerlendirilmiş, ancakMatthews Temmuz 2018’de beraat etmiştir. Aynı kapsamda yargılanan diğer bir kişi de Aidan James’tir. 2018’de Liverpool Havalimanında yakalananAidanJames Londra Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmıştır. James, Ekim 2019’da Irak’ta bir PKK kampında bulunmaktan dolayı suçlu bulunurken, Suriye’de bir terör kampında bulunmak suçlamasından beraat etmiştir.

Almanya İstihbarat Servisinin 2019 yılında yaptığı bir açıklamaya göre 2013 yılından itibaren yaklaşık 270 Alman vatandaşının PKK terör örgütü saflarına katıldığı, bu şahıslardan 22’sinin TSK tarafından etkisiz hale getirildiği belirtilmektedir.

 

SONUÇ YERİNE,

 

2014 yılından bu yana Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler neticesinde DEAŞ’a katılan yabancı terörist savaşçılardan en çok etkilenen ülkelerin ilk sırasında Türkiye gelmektedir. Terör, terörizm, terör örgütü tanımlamasında uluslararası bir anlayışın bulunmaması gibi yabancı savaşçı-yabancı terörist savaşçı-yabancı terörist kavramlarının tanımlaması ve yaklaşımı da ülkelere göre farklılık göstermektedir. Suriye’de PKK/PYD’ye katılarak, terörist başı Öcalan’ın posteri önünde kameralara poz veren batılılar; “PYD terör örgütü değildir, bizler de burada Suriye kuzeyindeki “devrime” yardımcı olmak adına bulunuyoruz” söylemine sığınarak propagandalarına devam etmektedirler.

            Batılı ülkeler DEAŞ’ın ortaya çıkmasıyla birlikte öncelikle kendilerinin ve ardından dünya ülkelerinin güvenliğini sağlayabilmek için alınan tüm kararların odağına DEAŞ’ı yerleştirirken PKK/PYD gibi Türkiye’ye karşı tehdit üreten terör örgütlerini bu kapsama almamaktadır.

            PKK/PYD’ye katılan yabancı teröristlerdenAfrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtında TSK ile çatışanlar ve ölenlerin olduğu bilinmektedir. Bu şahıslar yabancı terörist savaşçı değilse kimler yabancı terörist savaşçı olarak kabul edilecektir? Terörizmin bumerang etkisi olduğu akılda tutularak, çatışma tecrübesi kazanmış batılı radikal yabancı teröristlerin gün gelip kendi ülkelerine döndüklerinde bu ülkelerde terörizme alet olmayacaklarını kim garanti edebilir? Batılı ülkeler artık PKK/PYD terör örgütü ve bu örgüte katılan yabancılara karşı ikili tutumlarını bırakmalı, senin teröristin benim teröristim ayrımından vazgeçmelidirler.

 

 

 

[i]Haldun Yalçınkaya, (2015), Birinci Yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2178 Sayılı Kararı ve Yabancı Terörist Savaşçılar, Ortadoğu Analiz Dergisi, s.59

[ii]Bazı araştırmacılara göre, Yunanlıların 1821’de Osmanlı’ya karşı başlattıkları isyanda, Osmanlı’ya karşı savaşmak üzere Yunanistan’a gelen yabancılar kavram için milat alınmakla birlikte, bu hususta çok da fazla kaynağa rastlanılmamaktadır.

[iii]Dietrich Jung, (2016), The Search for Meaning in War: Foreign Fighters in a Comparative Perspective, Istituto Affari Internazionali, ISSN 2280-4331 | ISBN 978-88-98650-81-1, s.1-2.

Foreign Affairs, (2016), Spain’s Foreign Fighters, The Lincoln Brigade and the Legacy of the Spanish Civil War, https://www.foreignaffairs.com/reviews/review-essay/spain-s-foreign-fighters(Erişim Tarihi: 06.02.2020)

[v]Maria Galperin Donnelly, (2015), Foreign Fighters in History, Center for Strategic and International Studies, s.1-5

[vi]BBC, (2015),Bosna, modern cihat akımlarının beşiği mi?,  http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150703_bosna_cihatcilar (Erişim Tarihi: 01.02.2020)

[vii]Ahmet Tolga Türker, (2013), Kuzey Kafkasya’da Aşırı İslamcılığın Yükselişi: Kafkasya Emirliği’nin Analizi, Ankara Üniversitesi SBF Dergisi, Cilt 68, No. 3, s.159.

[viii]Ahmet Tolga Türker, (2013), agm, s.151.

[ix]Haldun Yalçınkaya, (2015), agm, s.59.

[x]Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 24 Eylül 2014 tarihli ve 2178 sayılı kararı (http://www.un.org/en/sc/ctc/docs/2015/SCR%202178_2014_EN.pdf)

[xi]The Soufan Group, (2015), An Updated Assessment of the Flow of Foreign Fighters into Syria and Iraq, s.1-5.

[xii]Tuncay Kardaş ve Ömer Behram Özdemir, (2015), Avrupalı Yabancı Savaşçılar Kimlik, Sosyal Medya ve Radikalleşme, SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Yayınları, sf.8.

[xiii]http://www.rferl.org/content/islamic-state-ypg-foreign-fighters/26690432.html, http://www.bbc.com/news/world-middle-east-29705167, https://news.vice.com/article/a-divorced-father-of-two-from-ohio-is-fighting-the-islamic-state-in-syria, http://www.bbc.com/news/world-asia-china-35036879, http://news.nationalpost.com/news/second-canadian-vet-battling-isis-brandon-glossop-felt-need-to-go-after-ottawa-quebec-attacks  (Erişim Tarihi: 31.01.2020)

[xiv]Voidnetwork, (2015), The International Freedom Battalion of Rojava and participation from Greece, http://voidnetwork.gr/2015/07/09/the-international-freedom-battalion-of-rojava-and-participation-from-greece/ (Erişim Tarihi 31.01.2020).

[xv]Iceland Review, (2018), Haukur Hilmarsson’s Death Confirmed, https://www.icelandreview.com/news/haukur-hilmarssons-death-confirmed, (Erişim Tarihi: 01.02.2020).

[xvi]Red Dirt Report, (2016),  AIT: Anti-fascist battalion comprised of internationalists forms in Rojava,   https://www.reddirtreport.com/around-world/ait-anti-fascist-battalion-comprised-internationalists-forms-rojava, (Erişim Tarihi: 05.02.2020).

[xvii]Sinan Hatahet, Mehmet Emin Cengiz,Bedir Mulla Rashid, (2019), Suriye’deki Ulus-Aşırı YPG’liSavaşçılar Fenomeni, Al-Sharq Forum Rapor.

[xviii]The Carter Center, (2017), Foreign Volunteers for the Syrian Kurdish Forces, s.1-3.

[xix]Nathan Patin, (2015), The Other Foreign Fighters An Open-Source Investigation into American Volunteers Fighting the Islamic State in Iraq and Syria, Bell¿ngcat, s.14-35.

[xx]Rolling Stone, (2017), The Anarchists vs. the Islamic State, http://www.rollingstone.com/politics/features/american-anarchists-ypg-kurdish-militia-syria-isis-islamic-state-w466069 (Erişim Tarihi: 01.02.2020)

[xxi]Inquirer, (2017), Fight IS, start ‘revolution’: Why foreigners join Syria Kurds, http://newsinfo.inquirer.net/879272/fight-is-start-revolution-why-foreigners-join-syria-kurds (Erişim Tarihi: 04.02.2020)

[xxii]It’s Going Down, (2017), Report From Rojava: Interview With Anarchist YPG Volunteer, https://itsgoingdown.org/experiences-rojava-interview-anarchist-ypg-volunteer (Erişim Tarihi: 05.02.2020)

[xxiii]Reuters, (2015), Foreigners fighting Islamic State in Syria: who and why?, http://www.reuters.com/article/us-syria-fighters-idUSKBN0KE09Q20150105(Erişim Tarihi: 03.02.2020)

[xxiv]War On the Rocks, (2016), Transnational “Volunteers”: America’s Anti-ISIL Fighters, https://warontherocks.com/2016/09/transnational-volunteers-americas-anti-isil-fighters (Erişim Tarihi: 03.02.2020)

[xxv]Men’s Journal, (2015), Is It Legal to Go Overseas to Fight ISIS?, http://www.mensjournal.com/adventure/collection/is-it-legal-to-go-overseas-and-fight-isis-20150324 (Erişim Tarihi: 04.02.2020)

[xxvi]Anadolu Ajansı, (2018), PYD/PKK'ya katılan İngiliz terörden yargılanacak, https://www.aa.com.tr/tr/dunya/pyd-pkkya-katilan-ingiliz-terorden-yargilanacak/1057170 (Erişim Tarihi: 04.02.2020).

[xxvii]BBC, (2018), YPG'ye katıldığı için İngiltere'de yargılanan eski askere beraat, https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45020513, (Erişim Tarihi: 04.02.2020).

[xxviii]Yeni Akit, (2018), PKK'ya katılan İngiliz terörist ülkesinde yargılanacak, https://www.yeniakit.com.tr/haber/pkkya-katilan-ingiliz-terorist-ulkesinde-yargilanacak-425458.html, (Erişim Tarihi: 04.02.2020).

[xxix]Anadolu Ajansı, (2019), YPG/PKK'ya katılan İngiliz terörden suçlu bulundu, https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ypg-pkkya-katilan-ingiliz-terorden-suclu-bulundu/1625249, (Erişim Tarihi:04.02.2020).

[xxx]Anadolu Ajansı, (2019), YPG/PKK recruits 270 terrorists from Germany, https://www.aa.com.tr/en/europe/ypg-pkk-recruits-270-terrorists-from-germany/1646849, (Erişim Tarihi:04.02.2020).


PKK/PYD ve Yabancı Terörist Savaşçılar