Kategoriler: Dergi,
Alt Kategoriler: Aralık,

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, geçtiğimiz  Kasım ayınada Siber Güvenlik Haftası kapsamında, Milli Siber Güvenlik Zirvesi ve Fuarı düzenledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen zirveyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde organize edildi.

 

Organizasyonun ilk gününde Milli Siber Güvenlik Zirvesi’nin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı. Burada bir konuşma yapan Oktay, artık güvenlik anlayışının değiştiğini, artık fiziki güvenliğin siber güvenlikle, yerli yazılımla, yapay zekayla ve dijital sanayiyle tahkim edilmesinin zorunlu hale geldiğini vurgulayarak, “Siber vatan sınırlarımızı korumak, topraklarımızın her bir karışını korumak kadar önemlidir. Siber teknolojilerde öncü konuma geçmekse, milli teknoloji hamlemizin en önemli parçalarından birisidir. Bu doğrultuda özellikle son beş yıl içinde; kritik altyapılarımızın korunmasının yanında, siber kapasite inşasına ve tehditleri en hızlı biçimde tespit edip engellememizi sağlayan ‘teknolojik tedbirlere’ özellikle eğilmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

 

Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise Türkiye'nin siber güvenlik ekosistemini güçlendirmek için kurdukları Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılanlara teşekkür etti. SSB Başkanı Demir, şunları kaydetti:

"Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, tüm kamu kurum/kuruluşları, özel sektör ve akademi temsilcilerinin katkılarıyla temelleri atılan ve ülkemizde siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine katkıda bulunan bir platformdur. Türkiye Siber Güvenlik Kümesinin ana hedefi; Türkiye'deki siber güvenlik firmalarının sayısını artırmak, üyelerinin teknik, idari ve finansal açılardan gelişimine destek olmak, siber güvenlik ekosisteminin standartlarını geliştirmek, üyelerinin ürün ve hizmetlerinin markalaşmasına yardımcı olmak, üyelerinin ulusal ve global pazarda rekabet gücünü artırmak, siber güvenlik alanındaki insan kaynağı sayısını artırmak, niteliklerini geliştirmek ve bütün toplumda siber güvenlik bilincini geliştirmektir. Hafta boyunca; kamu-özel sektör ve akademiyi bir araya getirerek etkileşiminin artırılmasını hedefliyoruz.”

Yaklaşık 200 firma kümelenme üyesi

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin üye firmaları siber güvenlik ürünlerini halihazırda 169 ülkeye ihraç ediyor. Ayrıca Türkiye’nin bölgede oynadığı teknolojik liderlik pozisyonu gereği bilişim ve siber güvenlik ürünlerinin de yakın dönemde ihracat hacminin artacağı öngörülmekte. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesine üye yaklaşık 200 firma tarafından geliştirilen uçtan uca tüm katmanlarda başarılı bir şekilde çalışan 300 siber güvenlik ürünü, 400’ün üzerinde hizmet ve eğitimlerle Türkiye’nin güvenliğine hizmet sunuyor.

Milli Siber Güvenlik Zirvesi’nin açılış törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın yanı sıra çok siber güvenlik firması temsilcisi katıldı.

Konuşmaların ardından, Yerli Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Ödülleri de sahiplerini buldu.

Dergimiz GLOBAL SAVUNMA’ nın da Basın sponsoru olduğu zirvede Genel Yayın Yönetmenimiz Mürselin Tan ödülünü  Cumhurbaşkanı Yardımıcısı Fuat Oktay’ın elinden aldı.

 

 


Global Savunma Siber Güvenlik Zirvesinde...