Kategoriler: Dergi,
Alt Kategoriler: Ağustos,

Saygıdeğer okurlarımız,

Global Savunma’nın yeni bir sayısı ile tekrar karşınızdayız.

Hepinize merhaba…

‘’Hedefsiz gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.’’ Montaigne

Ankara da sıcak bir Haziran ayında Gazi Mahallesi'ndeki Konak Kafe'de "Global Savunma"yı birkaç arkadaşımla tasarlayıp yola çıktığımızda yıl 2019'du. Konak Kafe'de çayımız ve kahvemiz eşliğinde ilk gün heyecanıyla dergimizin hazırlık aşamasına başlarken bugün ulaştığımız profesyonel eşiğin de elbette hayallerini kuruyorduk. Oysa yayın hayatına karar verdiğimizde ortada ne düşünecek fazla vaktimiz, ne de yeterli ekonomik imkanlar vardı. Ama savunma sanayimize moral kaynağı olacak "Global Savunma"ya ülkemizin ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyorduk. Ve bu amaçla yola çıkmıştık.

Nitekim öyle bir dergi yapmalıydık ki Türkiye’nin sesini dünyaya, dünyanın sesini de Türkiye’ye duyurmalıydık. Öyle bir marka olmalıydı ki küresel çapta ve akılda kalıcı olmalıydı. Öyle bir dergi olmalıydı ki eşi benzeri olmasın, yayıncılık adına ezber bozsun ve kimsenin yapamadığını yapsın. Öyle bir dergi olmalıydı ki yazarları ile bütünleşen bir aile ortamında yayın hayatını sürdürsün...

Geçmişten gelen tecrübelerimiz ve gazetecilik adına yaptığımız başarılarımız ortada idi. Uzun yıllar savaş muhabirliği ve dış politika editörlüğü yapmamız, dünyada bu işlerin nasıl yapıldığını bilmemiz başlangıçta bizler için önemli bir avantaj oldu. Kısa sürede kendimize bir ajanda çıkardık ve öncelikle yol haritamızı belirledik; Biz kimiz ve neden çıkıyoruz? Misyonumuz ve vizyonumuz ne? Dergi dilimiz, konseptimiz, yayıncılık anlayışımız, çerçevemiz nasıl olacak?..

Her şey en ince ayrıntısına kadar tasarlandı, yazıldı, çizildi, ortaya çıkartıldı... Ve en sonunda GLOBAL SAVUNMA ismine karar verildi. Söylemesi kolay ve akılda kalıcı olması en cazip tarafıydı. Hemen kolları sıvadık ve işin mutfağına; yani grafik ve tasarım işlerine daldık. Öyle bir ekiple çalıştık ki anlatamam. Öncelikle özgün bir tasarım olmalıydı; başka bir örneği ve muadili olmamalıydı. Bu efsane grafik ekibimiz daha başlangıç aşamasında ortaya çok başarılı işler çıkarmaya başlamıştı bile. Defalarca yenilenen tasarımlar da kesmedi bizi; 2 ay "kapalı devre" yani piyasaya çıkmadan yayın çıkardık. Üç profesyonel grafiker arkadaşımızın hazırladığı onlarca eskizi yeniden basıyorduk. Dedim ya; yapacaksak en iyisini yapmalıydık. Ne demiş şair; "Ne yaparsan yap, aşk ile yap". İnanın biz de aşk ile başlamıştık.

Tahmin edeceğiniz gibi derginiz Global Savunma ailesi olarak siz değerli okurlarımızdan aldığı büyük destekle elinize ulaşan bu son sayıyla 2. yıla ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.  Yukarıda da bahsettiğim gibi siz kıymetli okurlarımıza en iyisini ve en kalitelisini yapmayı kendimize şiar edindik. Bu kutlu yolda kalitemizden ve ciddiyetimizden asla taviz vermeden çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz.

Dile kolay; bizim açımızdan bu 2 yıl iyi anılarıyla, kötü anılarıyla bir çırpıda geçip gitti. Fakat Savunma Sanayimiz bu 2 yılda inanılmaz başarılara imza attı. 20 sene önce amatör kümede yer bulan ülkemizin Savunma Sanayisi son yıllarda artık süper ligde oynamaktadır. Bu gururu hep beraber yaşıyoruz ve sizlere de duyurmaya gayret ediyoruz. Tüm bu hazırlıkları yaparken dediğim gibi misyonumuzu ve vizyonumuzu da belirlemiştik. Hemen bunları bir "Basın Kiti" olarak kayıtlarımıza geçirdik.

"Global Savunma" Dergisi, savunma sanayindeki karar vericilere dönük; yetkili, bağımsız, profesyonel bir haber kaynağı olmak amacını taşımaktadır. Dergimiz, savunma camiasına ilişkin programlar, politikalar ve teknoloji hakkındaki en son haber ve analizleri okuyucularına sunmaktadır. Global Savunma dergisi ayrıca, okurlarının pazar trendleri, bilimsel gelişmeler, ürün geliştirme ve askeri programlar hakkında bilgi edinmelerine de yardımcı olmaktadır.

Tecrübeli editör ve yazarlardan oluşan bir ekip tarafından çıkarılan dergimiz; savunma alanındaki anlaşmaları, sektördeki gelişmeleri ve son savunma sistemlerini derinlemesine ele alarak, küresel savunma sanayinin nabzını tutma amacını taşımaktadır.

 

Dergimiz; devlet yöneticileri, sektör karar vericileri ile tüm savunma şirketlerine gönderilmektedir. Dijital tüm mecralarda yer alan "Global Savunma" dergisi ayrıca tüm önemli satış noktalarında okuyucusuyla buluşmaktadır.

 

Markamızı oluştururken en ince detayı bile atlamamaya çalışmıştık. Dolayısıyla kadro ve yazar seçimimizi de hassasiyetle yaptık; sonunda ortaya kocaman bir aile çıktı. Bu noktada yayın hayatına başladığı ilk yıldan bu yana yanımda olan kıymetli dostlarım ve dergimizin A Takımı olan yönetim kadromuzun isimlerini de sizlerle paylaşmak istedim.

 

Dergimizin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı olarak, bilgi ve deneyimlerinin yanı sıra bizlere "ağabeylik" yapan Emekli Tümgeneral Doç. Dr. Fahri Erenel’e, eskimeyen kadim dostum Yazı İşleri Müdürümüz Erol Cihangir’e, ilk günden itibaren kolları sıvayıp yanımda olan Yayın Koordinatörümüz Öğretim Görevlisi Şule Kılıçarslan’a, çalışkanlığı ve on parmağında on marifetle gönüllerimize taht kuran Haber Müdürümüz Doç. Dr. Ece Baban’a, en başından bu yana yanımda olan ve manevi desteğini esirgemeyen Genel Koordinatörümüz İnci Şenol’a, Dergideki tüm yazıların kontrolünü yapan çok eski dostum, Editörümüz Gazeteci Ahmet Köprülü’ye, Dijital Yayınlar sorumlumuz Hilal Çakır ve tüm Sosyal medya ağımızı yöneten Muhammed Burak Uyanık’a, Hukuk Müşavirimiz Av. Murat Dursun’a, İdari ve Mali İşler Direktörümüz Talip Erol’a ve sevgili Grafikerimiz Orhan Saka’ya her zaman yanımda oldukları için gönülden teşekkür ederim.

Tüm bu çalışmaların en başında tecrübe ve birikimi ile yanımda olan, haftalarca kafa yorup beyin jimnastiği yaptığımız ve derginin bugüne gelmesinde büyük emeği olan efsane adam Masum Ekinci’yi anmadan olmaz. İyi ki varsın dostum.

 

Bir diğer eklenmesi gereken noktada, teşekkür edilmeyi hak eden diğer katkı sunan dostlarımıza da yine yürek dolusu teşekkürler ediyoruz

 

Ayrıca ülkemizin medarı iftiharı olan ve savunma sanayimizin gelişmesinde öncülük eden tüm firmalarımızın yanı sıra, ilk yayınımızdan itibaren dergimize destek veren tüm paydaşlarımıza ve vakıf şirketlerimize de ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

 

Bir sonraki sayımızda, bambaşka konu ve kapak dosyamızla yine karşınızda olmak ümidi ile hoşçakalın.

 


GLOBAL SAVUNMA - AFGANİSTAN ÖZEL DOSYASI