Kategoriler: Savunma,
Alt Kategoriler: Eylül,

Saygıdeğer okurlarımız,

Global Savunma’nın yeni bir sayısı ile tekrar karşınızdayız.

Hepinizi muhabbetle selamlıyorum…

 

“Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.”

                                                                                         Mustafa Kemal Atatürk

 

 

Sevgili okurlarımız, satırlarıma Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu efsane sözü ile başlamak istedim. Bu kısa ama oldukça etkili olan söylemi yazmamdaki amaç IDEF’21 deki izlenimlerim.

Yine Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ve hedef gösterdiği, ülkemizi çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine taşımak en önemli görevimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle IDEF’21 fuarını gezerken Savunma Sanayiinde nerden nerelere geldiğimizi görmek gerçekten gurur verici. Tüm yerli ve milli firmalarımızın adeta gövde gösterisi yaptığı fuar gerçekten görülmeye değer ve önemi çok yüksekti. Birbirleri ile tatlı bir rekabet halinde olan güzide firmalarımız neredeyse fuar boyunca iş birliği anlaşmaları imzaladılar. Hepsine de şahit oldum ve gururlandım.

 

Pandemi sebebiyle kısıtlı ziyaretçinin alındığı fuara, ilginin bu kadar yoğun olabileceğini tahmin bile edemezdim.

 

Fuar boyunca bir çok yerli  ve milli firmamızın büyük gayret ve sabırla şirketlerini canla başla nasıl bu noktaya getirdiklerini dinledim ve sohbet ettim. Hepsinin de tek amacı, Savunma Sanayimizin güçlenmesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkması. Bu gurur tablosunu gördükten sonra ilk aklıma gelen ise SAVUNMA SANAYİNDE MİLLİ BİRLİK oldu.

 

Dergimizin online toplantısında ise bu söylemleri Yayın Kurulunda ki dostlarımla paylaşırken, Genel Yayın Yönetmen Yardımcımız Emekli Tümgeneral Doç. Dr. Sayın Fahri Erenel Eylül sayımızın manşetini atmıştı bile. SAVUNMA SANAYİNDE MİLLİ BİRLİK.

 

Ülke olarak hem kendi güvenliğimizi sağlamak hem de bölgesel güç olmak adına milli birlik şuuru içerisinde güçlü bir savunma sanayine her daim ihtiyaç duymaktayız. Başlatılan projelerinin büyüklükleri, karmaşıklık derecesi, kısıtlı bütçe ve insan kaynağı da düşünüldüğünde savunma sanayii firmalarımızın birlik içerisinde olması zaruri önem taşımaktadır. Hali hazırda hava, kara ve deniz araçlarının her birinin mekanik olarak bütünlenmesinde milyonlara varan adetlerde bağlayıcı (perçin, vida, somun) kullanılmaktadır. Maalesef birçok firma bağlayıcı temininde kendi tedarik yönetimi ile sağlamaktadır. Neden maalesef diyoruz çünkü tanesi 5-10 gram olan bu parçaların her proje için ayrı siparişinin verilmesi halinde hem birim adet başı maliyeti onlarca kat artmakta hem de tedarikleri 6 ay civarı sürebilmektedir.

Tüm savunma sanayi firmalarının ihtiyaçlarını gözetecek doğrultuda farklı malzeme (alüminyum, çelik, titanyum), kafa yapısı (alyan, havşa, imbus, altıgen), çap ve uzunlukta standartlara uygun bağlayıcı temin ve stok kontrolü tek bir merkezden yapıldığında çok daha uygun fiyata alım gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda ülkemizin herhangi bir yerindeki firma, ihtiyacı olan miktarda bağlayıcıya bir günde ulaşabilir.

Önümüzdeki süreçte seri üretimleri de hesaba kattığımızda Bağlayıcı Temin ve Stok Altyapısı (BATSA) tarafından tutulan sayılar milyarlarca adete ulaşacaktır. Bu miktar ve pazarın genişlemesi de muhakkak yerli üretiminin kapısı arkasına kadar açacaktır. Konuyu derinlemesine irdeleyen Yazarımız Arif Emre Örün,  SAVUNMA SANAYİNDE MİLLİ BİRLİK makalesi kapak konumuzu oluşturdu.

 

Savunma sanayisinde yerlilik oranını %80’ler üzerine çıkarmış ve dışa bağımlılığını asgari seviyeye düşürmüş, yaptığı ihracatta savunma ve havacılık ürünlerinin payını gelişmiş ülkelere seviyesine getirebilmiş, teknolojik katma değeri yüksek ürünler üretebilen ve ihraç edebilen ve bu şekilde ekonomisine ilave istihdam katkısı yapabilen, kendi içinde kümelenmiş ve sinerji oluşturmuş bir savunma ve havacılık sektörü, Türkiye’yi daha bağımsız politikalar üretebilen  küresel bir güç konumuna getirecektir. Yazarımız Murat Boz, SAVUNMA SANAYİNİN  YERLİLEŞMESİNİN TÜRKİYE’NİN EKONOMİ      GÜVENLİĞİNE  ETKİLERİNİ kaleme aldı.

 

Pek çok yazar ve bilim insanı tarafından ilgiyle takip edilen yapay zekâ konusu, insanlığı ciddi anlamda meşgul eden bir trend hâlini almıştır. Bu durum karşısında yapay zekâya ilişkin yaşanan büyük merak ve günlük hayatta ona duyulan “zoraki” gereksinim, yapay zekâ konusunun geniş kitlelere yayılmasına ve onun desteklenmesine de neden olmuştur. Dolayısıyla günümüzde artık yapay zekâ konusu, popüler kültürü de aşarak bir nevi “gelecek kültü” hâlini almıştır. Yazarımız Mustafa Serhat Kaşıkara tam da bu noktaya parmak bastı ve YEPYENİ BİR ÇAĞA ADIM ATARKEN: Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi ve Ona Dair Düşünceler konulu makaleyi siz Global Savunma okurları için yazdı.

Uluslararası konjonktür bugün gelinen aşamada her ülkede iç savaş çıkartabilmek açısından son derece elverişli bir duruma gelmiştir. Devletler arası rekabet ortamı devam ederken, uluslararası kapitalizmin küresel bir emperyalizme yönelerek  ulus devletleri hedef aldığı bir noktada ,ulus devletlerin parçalanması kaçınılmaz olarak  öne çıkmakta ve küresel şirketler ile ulus devletler birbirleriyle çekişmeye başlamaktadır. Böylesine hassas bir noktaya dikkat çeken yazarımız Prof. Dr. A N I L    Ç E Ç E N, İÇ SAVAŞ TÜRKİYE’Yİ YIKAR. Makalesi ile sayfalarımızda yer almaktadır.

 

Geçtiğimiz ayın kapak konusu olan ve dünya gündemindeki yerini koruyan Afganistan, bu ayda  yine gündemimizde. Afganistan Savaşı; ABD ve NATOya karşı ekonomik maliyeti ve uluslararası alanda politik sonuçlarından bağımsız olarak, birçok ülkenin silahlı kuvvetlerine de birer Faaliyet Sonu İncelemesi” olarak adlandırılabilecek dersler ve sonuçlar bırakmıştır. Alınacak derslerden bir tanesi de, Afganistana dair verilen politik ve askeri kararların bir sonucu olarak ABD özel kuvvetlerinin savaş boyunca kullanımında içinde kaldığı şartlar ve durumlardır. Bu ve benzeri tecrübeler; gelecek on yıllarda, orduların karşılaşılabilir savaş ve operasyonlarına dair eş kuvvetlerin yaşayabilecekleri durumlara ışık tutabilir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinden Yazarımız Dr. Tarık Ak ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Global Savunma Yayın Kurulu Üyesi Yazarımız Prof. Dr. Nesrin ÇOBANOĞLU’nun ortak kaleme aldığı, AMERİKA’NIN AFGANİSTAN SAYFASI KAPANIRKEN ABD ÖZEL KUVVETLERİNE BAKIŞ makalesi. Yazarımız Umut Berhan Şen’in TALİBAN’IN YÖNETİM YAPISININ ANALİZİ ve Strateji Yazarımız Celal Çetin’in kaleme aldığı AFGANİSTAN LABORATUVARI yazılarını sakın kaçırmayınız.

Global Savunma yazar ailesine yeni katılan Prof. Dr. Muzaffer KAHVECİ ve  Av.Nazlı CAN’ın ortak kaleme aldıkları KÜRESEL VE BÖLGESEL UYDULARLA KONUM BELİRLEME VE NAVİGASYON SİSTEMLERİNE (GNSS) İLİŞKİN

TEKNİK VE HUKUKİ DEĞERLENDİRMELER, makalesi de yine bu sayımızda yer almaktadır.

Sayfalarımızda ayrıca, KUZEY PASİFİK’İN DEĞİŞEN JEOPOLİTİĞİ: BUZ POLİTİKASI (KRİYOPOLİTİK) konusunu çalışan Dr.Öğretim Üyesi EBRU CAYMAZ,

Yazarımız Erol Demir’in KUZEY AFRİKA ÜZERİNE makalesi ve KENTSEL HAVA ULAŞIMI VE DİKEY KALKIŞ-İNİŞ yazısı ile Gökhan KARAKUŞ            bulunmaktadır.

 

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle…                                                                           

                       


Global Savunma 25. sayı: Türkiye\'nin Ortak Gücü; SAVUNMA SANAYİNDE BİRLİK