Kategoriler: Dergi, Savunma,
Alt Kategoriler: Temmuz,

Roketsan tarafından geliştirilen TEBER Lazer Güdüm Kiti ile serbest düşüş özellikli genel maksat bombaları, hedeflerini uzun menzillerden ve yüksek hassasiyetle vurabilen birer güdümlü mühimmat haline geliyor. MK-81 ve MK-82 serisi genel maksat bombalarına entegre edilebilen TEBER, akıllı bir silah sistemi için gereken altyapıyı; Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB) özellikleri ile sağlıyor.

 

         Kullanıcı tarafından, saha şartlarında bile çok hızlı bir şekilde genel maksat bombasına entegre edilebilme özelliğine sahip olan TEBER’in modüler tasarımı, yenilikçi ve maliyet etkin bir çözüm sunuyor. Hassas güdüm özelliğini sağlayacak AÖB ve KKS, TEBER’in kuyruk bölümünde yer alıyor. Bombaların burun kısmına takılabilen yarı aktif LAB ise silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. LAB bölümüne, yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut. TEBER’in kuyruk bölümü, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan da kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

 

         2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen çok sayıda başarılı atışlı test sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ve F-16’larda kullanılan TEBER, sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki hava kuvvetlerinin de yoğun ilgi gösterdiği bir güdüm kiti olarak dikkat çekiyor.

 

         Roketsan yetkilileri, teknolojiye hakimiyetini ve entegrasyon yeteneklerini gösteren en güzel örneklerden birinin TEBER olduğuna dikkat çektiler:

         “Alt sistemlerine baktığımızda; LAB, KKS ve AÖB, farklı roket, füze ve mühimmat projeleri kapsamında geliştirdiğimiz ve entegre ettiğimiz bileşenler. TEBER sayesinde tüm bu alt sistemleri, serbest düşüş özellikli genel maksat bombalarını akıllı mühimmata dönüştürebilecek şekilde paketledik ve yenilikçi bir çözüm ortaya koyduk. TEBER, Roketsan’ın farklı alanlardaki yeteneklerinin yeni bir uygulamaya dönüşmüş hali oldu.”

 

 

TEBER’in Teknik Özellikleri

Uzunluk

2,1 m (TEBER-81)

2,6 m (TEBER-82)

Ağırlık

~155 kg (TEBER-81)

~270 kg (TEBER-82)

Menzil

2 - 28 km

Güdüm Modları

Sadece AÖB*

AÖB+KKS*

AÖB+KKS+LAB*

AÖB+LAB

Harp Başlığı Tipi

MK-81, MK-82           

Arayıcı Başlık

LAB

Yaklaşma Sensörü

2 - 15 m

Doğruluk (CEP)

< 3 m

Manevra Kabiliyeti

± 3 g

Hareketli Hedef Hızı

< 40 km/s

Bırakma İrtifası

6,500 – 40,000 ft

Taşıma İrtifası

0 – 40,000 ft

 

*LAB: Lazer Arayıcı Başlık

*AÖB: Ataletsel Ölçüm Birimi       

*KKS: Küresel Konumlandırma Sistemi


Genel Maksat Bombaları, TEBER Lazer Güdüm Kiti ile Yeniden Hayat Buluyor