Kategoriler:
Alt Kategoriler:

24 Temmuz'da Ayasofya'da 86 yıl sonra ilk cuma namazı sırasında verdiği kutbede "Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vâkıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" ifadelerini kullanan ve "Atatürk'e lanet okumakla eleştirilen" Diyanet İşleri Ali Erbaş, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Erbaş, 24 Temmuz Cuma günü 86 yıl sonra yeniden cami olan Ayasofya’da ilk cuma namazı sırasında verdiği kutbede “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vâkıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştı.

Erbaş’ın ifadelerinin ardından CHP’li ve İYİ Partili milletvekilleri Erbaş’ı Ayasofya’yı müzeye çevirme kararının altında imzası olan Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okumakla suçlamış, sosyal medyada da bu Erbaş’ın bu ifadeleri tepkilere yol açmıştı.

Ali Erbaş, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın konuyla ilgili sorusuna yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. Ahmet Hakan, Erbaş’ın açıklamasını bugünkü köşesinde verdi:

“Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter. ‘Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun’ şeklinde. Ben de hutbede buna atıfta bulundum. Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim. Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. ‘Uğramıştır’ demedim, ‘Çiğnerse lanete uğrar’ dedim.

“Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir, Allah Teala da ‘tilke ümmetün kad halet, lehâ mâ kesebet ve leküm mâ kesebtüm’ (Onlar gelip geçen bir ümmettiler. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz) (Bakara 141) ayetiyle bizi uyarmaktadır.

“Biz geçmişe takılmadan geleceğe bakmalıyız. Kaldı ki Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi hususunda Atatürk’ün dahlinin olup olmadığı da tarihçiler arasında tartışmalı bir konudur.

“Velhasıl bizim millet olarak vakıf mallarını koruma konusunda çok titiz olmamız gerekir. Bunu sağlamanın tek yolu kanunlarla korkutarak olmamalı. Farklı yollarla vicdanlar harekete geçirilmeli ve inanç ilkeleri de devreye sokulmalı.

“Diyanet İşleri Başkanı olarak bunu Müslümanlara hatırlatmak benim görevim. Ben görevimi yapıyorum. Ama birileri benim görevim gereği hatırlattığım hususlar üzerinden bilerek ya da bilmeyerek tefrika çıkarıyor.

“Bizim inancımızda vâkıfın (vakfedenin) vasiyeti nass hükmündedir. Ona uymak gerekir. Bunu Müslümanlara Diyanet İşleri Başkanının camide, hutbede hatırlatması son derece normal bir davranıştır, polemik konusu yapmak iyi niyetli bir tavır değildir.”


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil