Yunanistan'la Doğu Akdeniz gerilimi sürerken Meis Adası'nın silahlandırıldığı iddiası tansiyonu daha da yükseltti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ''Limiti aşan silahlandırmalar olursa kaybeden Yunanistan olur'' diye konuştu.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Boukadoum ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, ''Meis Adası ve Ege'deki adalar 1947 Paris Anlaşması'yla silahtan arındırılmış adalardır. Bu adalar silahlandırılamaz. Yunanistan basına yansıyan haberlerden sonra 'Nöbet değişimi' olduğunu söyledi. İç güvenlik için ağır silahlar olmadan bu tür güçler bulundurulabilir. İç güvenlik için. Fakat bunun da limiti var. Limiti aşan silahlandırmalar olursa kaybeden Yunanistan olur'' dedi.

''BUNDAN YUNANİSTAN ZARAR GÖRÜR''

''Doğu Akdeniz'de herkesle masaya oturup, hakça paylaşım için müzakereden yanayız" diyen Çavuşoğlu, ''Başkalarının kışkırtmasıyla ya da kullanmasıyla Türkiye'ye yönelik olumsuz adımlar atmayın. Anlaşmaları uluslararası hukuku yok saymayın. Bundan zararlı çıkarsınız. Yunanistan sorunu çözmekten yana değil hasmane tutumla bizi kıştırtmaya çalışıyor. Kışkırtmanın sonu son derece tehlikelidir ve bundan da Yunanistan zarar görür'' ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Limiti aşan silahlandırmalar olursa kaybeden Yunanistan olur