Kategoriler: Dergi,
Alt Kategoriler: Temmuz,

Saygıdeğer okurlarımız,

Global Savunma’nın yeni bir sayısı ile tekrar karşınızdayız.

Hepinize merhaba.

“Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır…”

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır”sözünden yola çıkarak bizler de Global Savunma ekibi olarak bu mecrada işimizi en iyi şekilde yapmayı şiar edindik. Savunma Sanayiimizde hizmet veren ve işini en iyi şekilde yapan birçok firmamızın cansiparane çalışmalarına şahit olunca bu azmimiz daha da pekişmiş ve artmıştır.  Bu doğrultuda bugüne kadar yayımladığımız her sayımızda çıtayı hep yukarı çekmek, en iyisini yapmak arzusunda olduk. Bu anlamda bizler vatanını en çok seven ve bu vesileyle de işini de en iyi yapan insanlar olarak Global Savunma Dergisi’ni en iyi noktaya getirmeyi kendimize hedef olarak belirledik.

 

Bizler Global Savunma olarak sadece 2 yılda bile ülkemizde savunma sanayii alanında yapılan ve dünya ölçeğinde ses getiren çalışmalara şahit olduk. Her sayımızda bu başarıları gururla anlattık ve anlatmaya da devam edeceğiz. Bu yaptıklarımızı asla yeterli görmüyor, çok daha iyisini yapma arzumuzun da her daim diri olduğunu vurgulamak isterim.

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda da dediği ve hedefini gösterdiği gibi, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde modern bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmanın gayreti ve azmi içindeyiz.

 

Bugün Türkiye, güçlü devlet yapısı ve ekonomisiyle bu hedefe emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

 

Bu vesile ile Global Savunma ailesinde başından bu yana yeralan başta E. Tümgeneral İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda dergimizin de Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı olan Doç. Dr. Fahri Erenel paşamız olmak üzere tüm Yayın Kurulu-Yazı Kurulu üyelerimize ve kıymetli yazarlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

 

 

Kıymetli okurlarımız, her sayımızda olduğu gibi bu son sayımızda da yine sizlerin ilgiyle okuyacağı bir dergi hazırladık. Yayın Kurulumuzun kararı ile halihazırda gururumuz olan İnsansız ve Silahlı Hava araçları olan İHA/SİHA dosyasını kapak konusu olarak belirledik.

Günümüzde dünyada silahlı kuvvetler tarafından kullanımı her geçen gün yaygınlaşan ve uluslararası kamuoyunda marka bilinirliği sürekli artan İHA’larımızın, insansız uçmaları ve mevcut teknolojiden en fazla istifade eden sistemler olmaları bakımından savaş alanlarında elektronik harp için talep gördüğü kadar siber tehditlere de en çok maruz kalan sistemler olduğunun unutulmaması gerekir.

İHA’lar, savaş uçaklarına nazaran çok daha yavaş üç eksenli dönüş hareketlerine (pitch, roll, yaw) ve ortalama 7-8 kat daha düşük hıza sahip olan oldukça sakin hava araçlardır. Bu özellikleri dikkate alındığında “dogfight” ifadesi, İHA savaşları için fazlaca iddialı kaçabilir. Bu çerçevede dünyada bu hava araçlarının kapışmaları için yeni bir jargon oluşana kadar kulağa daha uysal gelen “CATFIGHT: KEDİ DALAŞI” terimini kullanmayı öneriyoruz. Yazarımız Arif Emre Örün “GÖKYÜZÜNDE İHA SAVAŞLARI” makalesi ile diğer yazarlarımız Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu ve Tarık Ak “ZAFERE GİDEN YOLDA GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE İHA DEVRİMİ” konulu makaleleri ile kapak dosyamızı kaleme aldılar.

 

CFIT kazaları, “uçuşa elverişli bir uçağın, tamamen pilotların kontrolü altında iken istemeden araziye, suya veya bir engele çarpması” olarak tanımlanabilir. Peki, öyle ise her şeyin muntazam çalıştığı ve tamamen pilotların kontrolündeki bir hava aracı neden kaza yapar? Bu sorunun cevabını kaleme alan havacılık uzmanı yazarımız Gökhan KARAKUŞ, “KONTROLLÜ UÇUŞTA YERE ÇARPMA” olayını makalesinde derinlemesine anlattı.

Türkı̇ye PKK/PYD ı̇le mücadeledekı̇ askeri başarısının aksı̇ne 2019 yılına kadar kamu dı̇ploması̇sı̇nde hem yurt ı̇çı̇nde hem de yurt dışında önemlı̇ bı̇r başarı elde edemedı̇. Güvenlı̇k kurumlarının elı̇nde tasarlanmış psı̇kolojı̇k harekât nüvelerı̇, terör örgütü PKK’nın propagandasına maruz kalan kimi çevrelerde, gerek ı̇deolojı̇k nedenlerden gerekse de yöntemsel hatalardan dolayı karşılık bulmadı.  Konuyu kaleme alan yazarımız Necdet Özçelik’in “PKK ve PYD’li TERÖRİSTLERİN TESLİM OLMA EĞİLİMLERİ” başlıklı makalesini özenle okumanızı tavsiye ederim.

Terör uzmanı yazarımız Tolga Başkan’ın seri makalesinin son bölümü olan “HİBRİT VE GELECEKTEKİ TEHDİTLER” başlıklı yazısının yine ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

“SOĞUK SAVAŞ SONRASI OLUŞAN ULUSLARARASI SİSTEM VE COVİD-19 SALGINI SÜRECİ”: ‘Koalisyonlar Dönemi’nin Sisteme Entegrasyonuna Dair Ampirik Bir İnceleme makalesi ile konuyu derinlemesine ele alan yazarımız Prof. Dr. Şenol Kantarcı’nın yazısı okunmaya değer.

 

Son zamanlarda ülke gündemini oldukça meşgul eden ve ulusal güvenliğimizi bile tehdit eder hale gelen deniz salyası olarak da bilinen “müsilaj sorunu”nu, Çevresel Güvenlik ve Biyoetik - Biyopolitikalar açısından ele alan yazarlarımız Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu ve Ebru Olgun Eker’in ortak makalesi; “MARMARA DENİZİ MÜSİLAJ KİRLİLİĞİ” başlığı altında sayfalarımızda…

Kendine has üslubu ile tekrar aramıza katılan yazarımız Levent Uysal, bir yandan geçmişi özlemle yâd ediyor, dünü özlüyor, bir yandan da “gençleşmenin, çocukluğumuzu hissetmenin yollarını arıyoruz” diyor. Uysal bu arada yarınlarla ilgili tahminlerde de bulunuyor; Uysal’ın yazısının başlığı; “GELECEĞİN FOTOĞRAFINI ÇEKELİM Mİ?”

 

ABD, bütün yerküreyi kendi menfaat alanı ilân ederek çeşitli çıkar bölgelerine ayırmış bulunmaktadır. “ABD’NİN IRAK’IN KUZEYİ VE SURİYE’NİN KUZEYİ POLİTİKALARININ ANALİZİ”ni yapan yazarımız Dr. İlhan Yılmaz CÖMERT etkili bir makale ile derginiz Global Savunma’da.

 

“D O Ğ U  A V R U P A  B İ R L İ Ğ İ  K U R U L U Y O R   MU ?” gibi iddialı bir soru ile makalesine başlayan yazarımız Prof.Dr. Anıl Çeçen, küreselleşme sürecinde ABD’nin kontrolü altında olan İngiltere’nin de AB’den ayrılmasıyla gelinen son süreci sizler için yazdı.

 

Dergimizin klasikleşen sayfası haline gelen TERÖRİZM SÖZLÜĞÜ’nde yazarımız Erol Başaran Bural yazısında “TERÖRİZMLE MÜCADELEDE YÖNTEM VE TEKNİKLERİ”ni kaleme aldı.

 

Bir sonraki sayımızla 2. yılımızı tamamlamış olacağız. Bu mutluluğumuza ortak olan siz okurlarımıza şimdiden teşekkür ederim.

 

 


\'\'Catfight Kedi Dalaşı\'\' GÖKYÜZÜNDE İHA SAVAŞLARI - Mürselin TAN\'ın editöryal makalesi